Sahte yüzbaşı küçük Rabia'yı dolandırdı

Bayramda topladığı harçlıkları biriktirip, Mehmetçik Vakfı'na verilmesi için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a göndererek Türkiye'nin sevgisini kazanan minik Rabia ve dedesi Mehmet Yıldırım, kendisini yüzbaşı olarak tanıtan dolandırıcının kurbanı oldu.

İZMİR - Bayramda topladığı harçlıkları biriktirip, Mehmetçik Vakfı'na verilmesi için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a göndererek Türkiye'nin sevgisini kazanan minik Rabia ve dedesi Mehmet Yıldırım, kendisini yüzbaşı olarak tanıtan dolandırıcının kurbanı oldu.
Şehit askerlerin çocuklarının gözyaşları karşısında duygulanan Konak Zeyni Hanım İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Rabia Şerife Yıldırım, Ramazan Bayramın'da topladığı harçlıkları Büyükanıt'a hitaben yazdığı mektupla Mehmetçik Vakfı'na verilmek üzere göndermişti. Genelkurmay Başkanlığı'nın olayı internet sitesinde 'En Anlamlı Bağış' olarak duyurmasının ardından minik Rabia, bir anda tüm ülkenin konuştuğu birisi haline geldi.
Olayın duyulmasının ardından Rabia' nın okuluna giden kimliği belirsiz dolandırıcı, Ege Ordu Komutanlığı'nda yüzbaşı olarak görev yaptığını, Genelkurmay tarafından gönderildiğini söyleyerek okul müdürüyle görüştü. Dolandırıcı, dersten çağırılan Rabia'ya ailesine ve okuluna yardımda bulunacaklarını söyledi ve güvenini kazandı. Sahte yüzbaşı okuldan izinle çıkardığı minik Rabia'yla birlikte evlerine gitti. Evde bir süre dede Mehmet Yıldırım ve aile efradıyla oturup sohbet eden dolandırıcı, Genelkurmay Başkanlığı'nın yemekler düzenleyeceğini ve buradan elde edilen gelirin Rabia'ya verileceğini söyledi. Sahte yüzbaşı bu nedenle dede Yıldırım'ın bankadan hesap açtırmasını istedi.
İşlemlerin hızlı olması için Yıldırım'ı banka şubesine gönderen dolandırıcı, sonra eve eşya yardımında da bulunacaklarını, ihtiyaç listesi yapmak için daireyi dolaşması gerektiğini söyledi.
'Biz bunları hak etmedik'
Evi dolaşmasına izin verilen sahte yüzbaşı, daha önce dede Yıldırım'ın para çıkardığı kutudaki ziynet eşyalarıyla parayı kimseye fark ettirmeden aldı. Yıldırım'ı dışarıda bekleyeceğini söyleyip dışarı çıkan dolandırıcı, ortadan kayboldu.
Eve döndüğünde sahte yüzbaşıyı bulamayan ve paraların alındığını fark eden Yıldırım polise başvurdu. Ekiplerin aramalarına rağmen sahte yüzbaşı dolandırıcı bulunamadı. Yaşadıklarına isyan eden dede Mehmet Yıldırım, "Şimdi ben torunuma nasıl ülke sevgisinden ve insan sevgisinden bahsedeyim?" dedi. Rabia ise gözyaşlarına boğularak "Dünya çok kötüymüş. Bunları hak etmedik. Bunları bize yaşatan kişinin bir an önce yakalanmasını istiyorum" dedi.