Sahteciliğe ağır ceza istemi

'Sahte rakı' operasyonunda gözaltına alınanlardan 'rakıyı üretip, sattıkları' öne sürülen sekiz kişi, 'halkın yiyecek ve içeceğine zehir katarak ölüm ve yaralamaya neden olmak' ve 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' suçlamasıyla tutuklandı.

İSTANBUL - 'Sahte rakı' operasyonunda gözaltına alınanlardan 'rakıyı üretip, sattıkları' öne sürülen sekiz kişi, 'halkın yiyecek ve içeceğine zehir katarak ölüm ve yaralamaya neden olmak' ve 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' suçlamasıyla tutuklandı. Bu zanlıların müebbet hapisle yargılanması istenebilecek. Üç zanlı serbest bırakılırken, bir zanlının ise zehirlenme teşhisiyle Şişli Etfal Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor.
Polisteki işlemleri tamamlandıktan sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne sevk edilen, rakıların dağıtımını yaptığı öne sürülen Ercüment İnan, büfesinde sahte rakı sattığı iddia edilen Mesut Simsar ve sahte rakıdan ölümlerin yaşandığı Dem Restaurant'ın müdürü Hasan Altındal 'halkın yiyecek ve içeceğine zehir katmak suretiyle ölüme neden olmak' suçlamasıyla tutuklandı. Büfe çalışanı Mehmet Simsar ile Fikret Tunç ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Otoparkta gözaltına alınan uzman çavuş Bekir Çığcı, eski Tekel çalışanı Avni Kaptan, otoparkın sahibinin oğlu Atilla Bayramoğlu, Ömer Lütfü Karal ile Uğur ve Aşkın Gökkul ise Eyüp Adliyesi'ne sevk edildi. Savcı zanlıları 'halkın yiyecek ve içeceğine zehir katmak suretiyle ölüm ve yaralamaya neden olmak' suçunun yanı sıra 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak'tan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme, beşini tutuklarken, Bayramoğlu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ayrıca savcının isteği üzerine dosya için gizlilik kararı alındı.
Zanlıların yargılanacağı TCK'nın 394. maddesi, 5-15 yıl arasında hapis cezası öngörüyor. TCK'nın 407. maddesine göre, söz konusu eylemin sonunda
ölüm meydana gelirse sanıklar hakkında müebbet hapis cezası verilmesi öngörülüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7397907397900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.