Said-i Nursi'yi öven müdüre hava değişimi

Okulun internet sitesinde Said-i Nursi propagandasıyla suçlanan müdür 'yeri değiştirilerek' cezalandırılacak.

KONYA - Okulun internet sitesinde Said-i Nursi propagandasıyla suçlanan müdür 'yeri değiştirilerek' cezalandırılacak.
Konya'nın Ilgın ilçesinde İnönü İlköğretim Okulu'nun internet sayfasındaki 'Rehberlik Öyküleri' bölümünde, Said-i Nursi ve talebeleriyle ilgili övgü dolu sözlerin yer aldığının belirlenmesi üzerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı soruşturma tamamlandı. Said-i Nursi ve Nur talebelerini öven söyleşinin müdür Soner Uluay tarafından başka bir internet sitesinden kopyalanarak okulun sayfasında yayımlandığı ortaya çıktı. Müdür Uluay'a idari olarak 'yer değiştirme', disiplin yönünden ise 'ihtar' cezası verildi.
Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, "Müfettişler öğretmenlerle görüşüp, okulun internet sitesindeki incelemelerini tamamladı. Sözkonusu yazının okul müdürü tarafından başka bir internet sitesinden indirilerek okula ait web sayfasına konulduğu anlaşıldı. Kendisi de ifadesinde bunu kabul etti. Oluşturulan komisyon, söyleşi üzerinde inceleme yaptı. Söyleşinin ilköğretim okulu öğrencilerin seviyesinin üzerinde olduğu kanaatine varıldı. Müfettişlerin teklifi doğrultusunda okul müdürüne idari olarak yer değiştirme, disiplin yönünden ise ihtar cezası verildi. Müdür Uluay, Ilgın ilçesindeki bir başka okulda idareci olarak görevlendirilecek. Uluay'ın hangi okulda görevlendirileceği henüz belirlenmedi" dedi.
Okulun 'ilgininonu.k12.tr' adresli internet sayfasında, Nur cemaatinin kurucusu Said-i Nursi'den 'Gözleri birer şems-i taban gibi nur saçar. Bakışları şahanedir. Harikulade fıtri bir zekâ, İlahi bir mevhibe. Harp meydanlarında, mücahitlerin önünde, kılıç elinde, dimdik ayakta düşmana saldıran bir kahraman. Esarette, düşman kumandanına karşı koyan bir kahraman' diye söz edilirken, talebeleri ise 'Memleketin en faziletli evlatlarıdır' diye övülmüştü.