Şaka gibi ama gerçek: Kontör çetesi!

Şaka gibi ama gerçek: Kontör çetesi!
Şaka gibi ama gerçek: Kontör çetesi!

Üç aylık teknik takip sonunda dört ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonla ?kontör çete?sinden 12 zanlı yakalandı. FOTOĞRAF: DHA

'Terörle Mücadele... Telefonunuzdan tehdit mesajı yollanmış. Araştırma için kontör gerek' diyerek piyasayı 500 bin lira dolandıran çete çökertildi!

GAZİANTEP - “Alo. Terörle Mücadele’den arıyoruz. Telefonunuzdan tehdit mesajı gönderilmiş. Araştırmak için bize kontör gerekli” diyerek kontör dolandırıcılığı yapan çete çökertildi. Çetenin bu yöntemle, Türkiye’nin çeşitli illerinde  altı ayda 500 bin lira haksız kazanç sağladığı belirlendi. Dört ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonla çökertilen çetenin dolandırdığı kişiler arasında işadamı, öğretim görevlisi ve sanatçılar da var. 
Bir ihbarı değerlendiren Gaziantep polisi, telefonla rastgele aradıkları kişilere kendilerini Terörle Mücadele Şubesi’nden başkomiser ya da emniyet amiri olarak tanıtıp “Sizin telefonunuzdan tehdit mesajı gönderilmiş. Araştırmak için bize kontör gerekli” diyen şebekeye ulaştı. Kontör dolandırıcılığı şüphesiyle şebeke üç ay boyunca takibe alındı.

Fonda telsiz cızırtısı
Şebeke üyeleri, telefonla vatandaşları ararken inandırıcı olması amacıyla arka fonda telsiz sesleri duyuruyordu. Polis merkezi diye verdikleri sabit numaralı telefon numaralarını da kendi hatlarına yönlendirildikleri için şüphelenip arayan vatandaşların karşısına yine şebekeden biri çıkıyordu.
Türkiye’nin çeşitli illerinde bir çok kişiyi dolandırdıkları belirlenen şebeke elemanlarının son altı ay içinde 500 bin liranın üzerinde menfaat sağladığı anlaşıldı.
Türkiye genelinde sanatçı, işadamı, kamu görevlisi, öğretim görevlileri ve yöneticilerin de bulunduğu binlerce kişiyi arayan şebeke nedeniyle dört ilde eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi. Şanlıurfa’da yedi, Adıyaman’da üç, Kahramanmaraş ve İstanbul’da birer kişi olmak üzere toplam 12 kişi gözaltına alındı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan biri kadın 12 zanlı ardından adliyeye sevk edildi. (dha)