Sakal-ı Şerif kavgası büyüyor

Kutsal emanetlerden Sakal-ı Şerif'in Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un ayağına götürüldüğünün ortaya çıkmasıyla başlayan tartışma sürüyor.

ANKARA - Kutsal emanetlerden Sakal-ı Şerif'in Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un ayağına götürüldüğünün ortaya çıkmasıyla başlayan tartışma sürüyor. Bakan Koç'un "Yalakalık yapmış" dediği İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Bilgili hakkında inceleme başlatılırken, Koç'a sahip çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan ise, olayın arkasında kendisinin olduğu ve Sakal-ı Şerif'in Siirt'te bir şeyhe götürüleceği yolundaki iddialar için "Bu densizliğin daniskasıdır" dedi.
Koç: Kutuyu görmek istedim
Koç, Sakal-ı Şerif'i Eyüp Sultan Camii'nden Atatürk Havalimanı'na getirttiği iddialarını bir hafta sonra yalanladı. Koç, bir gazetede yer alan açıklamasında, olaydan İstanbul Kültür İl Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilgili'yi sorumlu tuttu. Koç, şunları söyledi: "Bu iş ne Dubai, ne Siirt, ne de Başbakan işi. Koca doçent İl Müdürü'nün gereksiz yalakalığı. Sakal-ı Şerif'e iki kutu yaptırıyoruz. Ben de İstanbul'a geldiğimde Kültür İl Müdürüme 'Sakal-ı Şerif'in kutusunu getir de ne yapacağımızı görelim' dedim. O da havaalanına geldi. Baktım elinde bir kutu. 'Bu ne' dedim 'Sakal-ı Şerif'i istemiştiniz, Getirdim' deyince başımdan aşağı kaynar sular döküldü."
Ahmet Bilgili, Sakal-ı Şerif'in yanlış anlaşılma nedeniyle İstanbul Müftülüğü yetkilileri tarafından havaalanına getirildiğini söyledi. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ise olayla ilgili ön inceleme başlattıklarını açıkladı.
Erdoğan: Densizliğin daniskası
Başbakan Erdoğan, dün TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Meclis'te verdiği iftar yemeğinden sonra gazetecilerin Sakal-ı Şerif olayına ilişkin sorularıyla karşılaştı. "Aynen yayınlayacak mısınız?" sorusuna "Evet" karşılığını alan Erdoğan, bir haftadır süren suskunluğunu bozarak şöyle dedi:
"Bakanıma inanmıyorsunuz, Başbakana inanmıyorsunuz. Böyle bir kutsal değerimizin üzerinden ne yazık ki spekülasyonlar yapılıyor. Bazıları köşelerinden densizliğin daniskasını yaparak, Siirt'teki bir şeyhe bunu götürme niyetinde olduğumu söylüyor. Bu ahlaki değildir. Bilgiyi doğru edinmeden başbakana bu tür isnatta bulunmak bu millete saygısızlıktır."
CHP: Başka 'yalaka' var mı?
CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı ise dün TBMM Başkanlığı'na Koç'un yanıtlaması için soru önergesi verdi. Kamacı, Koç'a "Bilgili'yi görevden alacak mısınız? Kendi tabirinizle 'yalaka' başka bürokratınız var mı?" diye sordu.


    http://www.radikal.com.tr/7601197601190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.