Sakaların da nesli tükeniyor

Yakala-yana ağır ceza

Yakaladıkları sakaları yurtdışına çıkarmaya çalışan ikisi Suriyeli üç kişiye, 105 saka için 94 bin YTL para cezası kesildi. Sakalar da nesli tükenenler arasına girdi.

ADANA - Bir zamanlar çocukların 'geleneksel yaz sporu' olan saka yakalama, artık kuş başına 2 bin YTL'lik bir suç. Adana'nın Yüreğir kırsalında yakaladıkları sakaları, yurt dışına çıkarmaya çalışan ikisi Suriyeli üç kişiye yakaladıkları 105 saka için toplam 94 bin YTL para cezası kesildi. Sakaların neslinin tükenmesi tehlikesi nedeniyle Türkiye'de koruma altında olduğu belirtildi.
Sakaları yakalayan Suriyeli ağabey kardeş Hüsan ve Ahmet Sala, "Bunları yakalamanın suç olmadığını bilmiyorduk" dediyse de, kuş başına 2'şer bindenden toplam 70 bin YTL cezadan kurtulamadı. onlana yardım eden Derviş İnan'a da kuş başına 400 YTL para çezası kesildi. 15'i sıcaktan telef olan sakalar, daha sonra zanlıların da katılımıyla Süleyman Demirel Anı Ormanı'nda salıverildi.
Ötücü kuşlar (passeriformes) takımında yer alan ve gagasını çevreleyen kırmızı renkle dikkat çeken sakaların sayısı, temiz su kanallarının hızla kirlenmesi, çok sevdikleri, kara hindiba ve deve dikeni tohumların hızla yok olması ve saka ticareti nedeniyle nin hızla azalıyor.