'Şakalaşırken yaktılar'

G-Mall Kültür ve Alışveriş Merkezi'nde önceki akşam 192 kişiyi hastanelik eden yangının dekorun tutuşmasından kaynaklandığı belirlendi. Bir görgü tanığı dekordaki mumların görevliler şakalaşırken devrildiğini ve yangının aniden başladığını söyledi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - G-Mall Kültür ve Alışveriş Merkezi'nde önceki akşam 192 kişiyi hastanelik eden yangının dekorun tutuşmasından kaynaklandığı belirlendi. Bir görgü tanığı dekordaki mumların görevliler şakalaşırken devrildiğini ve yangının aniden başladığını söyledi. Dekoru hazırladıkları belirtilen ve gözaltına alınan iki kişi ise dün serbest bırakıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre yangın ihbarı, saat 21.20'de İtfaiye Komuta Merkezi'ne geldi. Beyoğlu Grubu iki dakika içinde olay yerine ulaştı. Daha sonra Beşiktaş, Şişli, Fatih ve Beyoğlu ekipleri de ikişer dakika arayla olay yerine geldi. 60 itfaiye personelinin 25 araçla müdahale ettiği yangında mahsur kalanlar, itfaiye erleri tarafından kol kola sokularak tek sıra halinde dışarıya çıkarıldı.
'Mum düştü, yangın başladı'
Açıklamada, "Görgü tanıklarının ifadesi, savcı ve itfaiye ekiplerinin ilk tespitlerine göre, yangının, dekor perdelerinin mumların tutuşmasından çıktığı belirlendi. Yangın nedeni, bilirkişi raporundan sonra kesinlik kazanacak" denildi.
Yangının çıktığı alışveriş merkezindeki bir mağazada tezgâhtar olarak çalışan Kadriye Demirtaş ise yangının, 'takım elbiseli üç özel görevlinin şakalaşırken mumlardan birini devirmesi sonucu başladığını' iddia etti. Demirtaş, "Bunlar alışveriş merkezinin görevlileri değillerdi. Şakalaşıyorlardı. Sonra birinin kolu mumlardan birine çarpıp düşürdü. Aniden yangın başladı. Ben bağırmaya başladım. Bu görevliler kaçtı. Daha sonra biz de dışarı çıktık. Tavandan su akmadı. Arkadaşlar yangın tüpleriyle müdahale etmeye çalıştı" dedi.
'Dört tüpten ikisi çalışıyordu'
Yangın sırasında sinemada güvenlik hizmeti veren Yusuf Er ise, olay anında içeride bulunanları tahliye etmeye çalıştıklarını, iddia edildiği gibi görevliler arasında bir şakalaşma olmadığını söyledi. Er, salonların kapılarının kapalı olmadığını, ancak önünde perdeler çekili olduğu için insanların kapıları kapalı zannettiğini söyledi. Aynı güvenlik şirketinden Mehmet Emin Yıldırım içerideki beş arkadaşı ile birlikte insanları dışarı çıkarmak için çalıştıklarını, yangın çıkış kapısının camını da kendilerinin kırdığını belirten Yıldırım, yangını söndürmek için dört tüp aldıklarını, ancak ikisinin çalıştığını ifade etti.
İtfaiye: Sorun dekorda
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Köksal Tandıroğlu yangının ekipler ulaştıktan sonra, yaklaşık 5 dakikada söndürüldüğünü; binanın yağmurlama sistemi, duman dedektörleri, acil aydınlatma ile kuru tozlu yangın söndürücü cihazların çalışır durumda bulunduğunu belirtirken, dekorda kullanılan malzemelerin çok kolay alev alan ve is yapan malzemeler olduğunu vurguladı. Tandıroğlu acil çıkış kapılarının kapalı olması yolundaki iddialarının ise savcılıkça incelendiğini söyledi.
Gözaltına alınanlar serbest
Yangınla ilgili Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan 'gerekli tedbirleri almayarak yangına sebebiyet vermek'ten soruşturma başlattı. G-Mall'daki güvenlik kamerası görüntülerine dayanılarak yangının dekordan çıktığı belirlendi. Savcılığın isteği doğrultusunda polis dekoru hazırlayan organizasyon şirketinde çalışan iki kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu kişilerin dün serbest bırakıldığı açıklandı.
Alışveriş merkezinde de hasar tespit çalışmaları yapıldı. Finans Sigorta Hasar Müdürü Abdullah Kardaş, sigorta bedelinin ne olduğunu açıklama yapmadı. Kardaş, "Standdan kaynaklanan bir yangın hadisesi" diye konuştu.
Herkes birbirini suçladı
Yangınla ilgili olarak dün ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyen taraflar birbirini suçladı.
Yanan sinemanın işletmecisi Mars Sinema Turizm ve Sportif Tesisler İşletmeciliği A.Ş Genel Müdürü Muzaffer Yıldırım: Acil çıkışların hiçbiri kilitli değildi. Hepsi ufak bir kol hareketiyle açılır haldedir. Ama (dekorda kullanılan) strafordan çıkan siyah duman, yangın ışıklarının görünmesini engelledi. Gala için UFT Ltd ile sözleşme yaparak G-Mall'ın ikinci katındaki salonlarımızı tahsis ettik. Biz, ikinci kattaki dekorlar hakkında bilgi istedik, sadece tüllerden oluşuyordu. Yangının çıktığı ana dekorsa alışveriş merkezinin ortak alanında. Oranın sorumluluğu GİMA firmasındadır.
'Büyü'nün yapımcısı Faruk Aksoy: Bu dekorda kullanılan straforu Amerikan MGM stüdyoları da kullanır. Eğer risk taşıyorsa mekân sahibi uyarmalıydı. Sinemaya giderken acil çıkış kapısı var mı diye araştırma yapamazdık. Bunun için insanın paranoyak olması gerekir. Bildiğim kadarıyla 3-5-6-7 No'lu salonların acil çıkış kapısında sorun varmış. Sorumluluğun kimde olduğu adli süreç sonunda belli olacaktır. Ben de zarar görmüş biri olarak dava açacağım.
Oyuncu İpek Tuzcuoğlu: Yaşananlar yangın çıkışlarının açılmamasından... Bizi de 2. kapıdan yönetmen Çağan Irmak kapıyı omuzlayarak çıkardı.