Sakarya'da riskli 3 bin bina

Sakarya'da riskli 3 bin bina
Sakarya'da riskli 3 bin bina
Depremde büyük hasar gören Sakarya'da 3 bin bina tehlikede: Aralarında öğretim üyelerinin de olduğu çete kötü betona 'uygun', hasarlı binalara 'sağlam' raporu vermiş.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Birinci derece deprem bölgesi olan Sakarya’da depreme karşı dayanaksız olan binalara rüşvetle ‘uygun’ raporu verildiği ortaya çıktı. Bir beton şirketi, dört yapı denetim firması ve üniversite hocalarının da dahil olduğu şebekenin 3 bin binaya bu şekilde rapor hazırladığı belirlendi.

Sakarya’da bir kısmı yeni yapılan binalardaki skandalı polisin operasyonu ortaya çıkardı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün bir beton şirketi, dört yapı denetim şirketi ve Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı’na düzenlediği operasyonda 41 kişi gözaltına alındı. Şebekenin kalitesiz betonlara rüşvet karşılığı ‘uygun’, 17 Ağustos depreminde orta hasar görmüş binalara ‘hasarsız’ raporu aldığı, bazı binalara da sahte ruhsat düzenlediği tespit edildi. İddiaya göre şebeke beton numuneleri için 1500, orta hasarlı binaların hasarsız şekilde düzenlenmesi için de 20 bin liralık rüşvet tarifesi belirledi. Şebekenin Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde incelenmek üzere alınan beton numunelerini çalarak yerine kaliteli üretilmiş numune koyduğu da polis takibine takıldı. İncelemelerde Sakarya’da son beş yıl içinde bu şekilde rapor alınmış yaklaşık 3 bin bina olduğu öne sürüldü. Bu binaların büyüklüğü 5’i aşan bir sarsıntıda mezar eve dönüşmesinden korkuluyor.

Operasyonda takibe ilginç diyaloglar da takıldı. Betoncu: Ödemelerle ilgili bir sıkıntımız var.

Öğretim görevlisi: Parayı vermezseniz gerçek rapor yazacağım!

Adliyeye sevk edilen 41 kişiden 19’u savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Aralarında öğretim görevlileri, beton ve yapı denetim firması yetkililerinin da bulunduğu 22 kişi ise tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Hâkim 22 kişinin tutuksuz olarak yargılanmasına karar verdi.

3890 kİşİ ölmüştü17 Ağustos 1999 Marmara depreminde resmi rakamlara göre toplam 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti. Sakarya’da 3890 kişi hayatını kaybetti. Depremin ardından yapı denetim firmaları kurulmuş ve beton kaliteleri için belirli standartlar getirilmişti. Fakat sistemin iyi denetlenmediği yapılan polis operasyonunun ardından ortaya çıktı.