Sakarya'da toprağa gömülü 22 atık varili bulundu

Sakarya'da toprağa gömülü 22 atık varili bulundu
Sakarya'da toprağa gömülü 22 atık varili bulundu
Sakarya'nın Karasu ilçesinde vatandaşların ihbarı üzerine boş bir arazide yapılan kazı çalışmasında, içinde katı atık olduğu belirtilen 22 varil bulundu

 

Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER- Cihan EMRE

 

SAKARYA - Karasu İlçesi'ne bağlı Darıçayırı Beldesi'nde, kimliği belirsiz kişilerce araziye atılan 23 varil bulundu. Zehirli atık dolu olduğu ileri sürülen varillerin, İzmit'teki bir fabrikadan getirilip araziye gömüldüğü belirtildi.

Darıçayırı Beldesi'nde 29 Mart yerel seçimleri öncesinde, Belediye Başkanı AKP'li Recep Sarı'nın zehirli atık gömdürdüğünü ileri süren DP adayı Ahmet Başaran, seçilmesi halinde bunu ortaya çıkaracağını vaat etti. Seçimi kazınıp başkanlık koltuğuna oturan Ahmet Başaran, zehirli atıkların gömüldüğü bölgeyi tespit için araştırma yaptı.

Karasu-Adapazarı karayolunda Darıçayırı yol sapağına 300 metre uzaklıktaki arazide saat 14.00 sıralarında kepçeyle yapılan kazıda varile rastlanınca, Sağlık Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne haber verildi. Jandarmanın güvenlik çemberine aldığı arizide yapılan kazıda 23 varile rastlandı. Bölgede başka varil bulunabileceği ihtimaline karşı kazı çalışmaları devam ediyor.

İZMİT'TEKİ BİR FABRİKADAN GETİRİLMİŞ

İçinde zehirli atık bulunduğu ileri sürülen variller poşetlere sarılıp toplu bir olarak güvenlik altına alındı ve inceleme başlatıldı. İçlerinde sarı renkli katılaşmış toprağı andıran kimyasal maddenin ne olduğunun saptanmasına çalışılırken, Sağlık Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri yaptıkları incelemede radyoaktif madde bulunmadığını saptadı. Yetkililer, kimyasal atığın ne olduğunun alinan numunelerin tahlilinden sonra ortaya çıkacağını söyledi.

Bu arada varillerin İzmit'teki bir fabrikaya ait olduğu, 2003 yılında İzmit'ten tel getiren Darıçayırı Belediyesi'ne ait kamyonun şoförünün varilleri de getirerek araziye gömdüğü ileri sürüldü.

BELEDİYE BAŞKANI NE DİYOR?

Darıçayırı Belediye Başkanı DP’li Ahmet Başaran, varillerin kendisinden önce görevde bulunan AKP'li Recep Sarı döneminde gömüldüğünü ileri sürerek, şunları söyledi:

“Bu iddialar hep vardı ama o dönemde bir şey yapılamadı. Seçimlerden sonra da aynı iddialarda bulunuldu. İlgili yerlere de ihbarlarda bulunulmuş. Bize de geçtiğimiz hafta perşembe günü Sağlık Müdürlüğü’nden yazı geldi. Aldığımız duyumlar üzerine burada kazı başlattık. Şu ana kadar çıkan varil sayısı 23. Daha çıkar mı bilmiyoruz radyasyon ölçümü de yapıldı. Biz de tahlil sonuçlarına göre hareket edeceğiz.” (dha)