'Sakıncalı avukat' addesine iptal

'Sakıncalı avukat' addesine iptal
'Sakıncalı avukat' addesine iptal
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Anayasa Mahkemesi, Avukatlık Kanunu’nda, ‘Avukatlığa Kabulde Engeller’ maddesi başlığında yer alan “Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak” ibaresinin iptaline karar verdi. Karar ile siyasi nedenlerle ceza alan ancak memnu hakları iade edilen kişilerin avukatlık ruhsatı alabilmesinin yolu açılmış oldu.
Avukat Mehmet Okatan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okurken 1995’te ‘İslami Hareket örgütü’ üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. Okatan, cezaevi şartları nedeniyle Tıp Fakültesi’ni bitirmeyeceğini düşünerek tekrar üniversite sınavına girdi ve 1997’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. 2001’de mezun oldu, 2004’te tahliye olunca, İstanbul Barosu’na başvurarak ruhsatını almak istedi. Baro ise kanundaki ‘Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak’ hükmü gereğince yapılan başvuruyu reddetti. Hukuk mücadelesi başlatan Okatan’a, 2010 yılında hakları iade edildi.

Adalet Bakanlığı dava açtı
Okatan bunun üzerine Muş Barosu’na başvurdu ve avukatlık ruhsatını aldı. Baro ruhsatını onaylanması için Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) gönderdi. TBB ruhsatı onayladı. Ancak Adalet Bakanlığı ruhsat verilmesine itiraz etti. TBB direnince bakanlık işlemin iptali için Ankara 11. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme TBB ve Muş Barosu’nun talebi üzerine kanundaki düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Yüksek mahkeme de hükmü iptal etti. Avukat Okatan karara sevindiğini belirterek, “Yaklaşık 10 yıldır verdiğim bir hukuk mücadelesi başarıyla sonuçlandı. Benim durumumda olan farklı siyasi gruplardan çok sayıda mağdur var. Anayasa Mahkemesi kararından mutluyum” dedi.