Sakine Cansız için semahlı anma

Sakine Cansız için semahlı anma
Sakine Cansız için semahlı anma
BDP Tunceli İl örgütü ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), öncülüğünde 7 Eylül Cumartesi Günü Tunceli'de, 'Bir Semah bin kadın, bir Sakine bin kadın' adlı etkinlik düzenlenecek.

TUNCELİ - Tunceli kent merkezinde Aleviler tarafından kutsal sayılan Gola Çetu'da, PKK 'lı Sakine Cansız için, bin kadının katılacağı bir Semah töreni düzenlenecek. Türkiye 'nin bir çok ilinden gelecek kadınlarla birlikte BDP 'nin bütün kadın milletvekilleri de semah törenine katılacak. Hazırlanan, 'Bir Semah bin kadın, bir Sakine bin kadın' yazılı döviz ve afişler, çeşitli kentlere dağıtılarak törene katılım çağrıları yapılıyor.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) adına konuşan Leyla Akyıldız, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, etkinlikle Paris'te öldürülen Sakine Cansız'ı anmak ve kadın özgürlüğüne dikkat çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Leyla Akyıldız şöyle dedi: "Gola Çetu ziyaretinde; bin kadının katılımı ile bir etkinlik düzenleyeceğiz. Amacımız Dersim'de uygulanan asimilasyon ve Alevilik inancını yok etme politikalarına karşı bir olup, semah dönmek. Dersim'in ve Kürt Aleviliği'nin önder kişiliği Sakine Cansız'ı anmak ve kadına verilen önemi ortaya koymayı hedefliyoruz. Dersim'in pirleri ve anaları bu etkinliğe katılacak ve semahı döndürecek. Herkes bu semaha dönmeli." (Ferit DEMİR/DHA)