Sakıp Sabancı ünlülerin eğitim mesajlarıyla anıldı

Sakıp Sabancı ünlülerin eğitim mesajlarıyla anıldı
Sakıp Sabancı ünlülerin eğitim mesajlarıyla anıldı

Güler Sabancı:Daha yenilikçi, araştırmacı, sorgulayan eğitim.

İSTANBUL - Sabancı  Üniversitesi Sakıp Sabancı’yı ‘Değişen ve Gelişen Türkiye’nin Eğitim ve Kültür Sancıları’ sempozyumuyla andı. Sempozyumda Cem Boyner, Bülent Eczacıbaşı, Erol Evgin, Doğan Hızlan, Ayşen Özyeğin, Güler Sabancı, Türkan Saylan ve Tosun Terzioğlu’nun eğitimle ilgili mesajlarının yer aldığı film gösterildi. 

‘Sempozyumla anıyoruz’
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sempozyum Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın açılış konuşması ile başladı.  Sabancı “Ölümünün beşinci yıldönümünde Sakıp Sabancı’yı tamamen eğitim sorununa yoğunlaşan bu sempozyumla anıyoruz” dedi. Türkan Sabancı eğitimde reform ihtiyacına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan filmde yer alan tüm isimlere teşekkür etti.
Sempozyum kapsamında hazırlanan ve eğitim reformu konusundaki çalışmalara destek olmak amacıyla, aralarında ünlülerinde bulunduğu eğitim gönüllülerinin mesajları  ilettiği film gösterildi. Filmde yer alan ünlü isimler şunları söyledi:

  •  Çağdaş Türkiye’yi büyük ölçüde eğitim yarattı ve bugünlere getirdi; bundan sonra da yolumuzu açacaksa gene eğitim açacak. (Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı)
  •  Ülkemdeki bütün çocuklar için eğitimde fırsat eşitliği istiyorum. (AÇEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ayşen Özyeğin)
  •  Eğitim bence olmazsa olmaz. Türkiye, ancak iyi eğitilmiş, derinlemesine düşünebilen, sorgulayabilen, kendi görüşlerini özgürce ifade edebilen vatandaşlarla arzu edilen standartlara yükselebilecek. (Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel)
  •  Dünya hızla değişiyor. Ülkemizin bu değişimin gerisinde kalmaması ve kalkınabilmesi için eğitime daha çok odaklanmalıyız, daha yenilikçi, araştırmacı, sorgulayan eğitime... (Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı)
  •  Özgürlüğe; çok-sesliliğe; bireyin haklarına değer verecek bir eğitimi özlüyorum. (Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner)
  •  Asla değişmez sandığımız doğrular ve keskin sloganlar yerine eleştirel düşünce ve bilimi, çekişme-çatışma kültürü yerine dinleme-anlama kültürünü benimsersek çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda hızla ilerleriz. (Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu)
  •  Okuyan, anlayan, okuduğunu ve anladığını özgün ve özgür biçimde ifade edebilen, bunları tartışan ve sonuca varabilen bir toplum için,  bir kuşak için, eğitim şart. (Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan)
  •  Her bireyi ‘bir ağaç gibi tek ve hür’ ve bütün vatandaşlarımızı ‘bir orman gibi kardeşçesine’ yaşatabilmek için eğitimin gücüne inanıyorum. (Müzisyen Erol Evgin)
  •  Çoğulculuğa, insan haklarına, özgür düşünceye dayalı bir iklim ancak çağdaş ve nitelikli bir eğitimle gerçekleşebilir. (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan) (Radikal)