Sakla delili gelir zamanı!

Sakla delili gelir zamanı!
Sakla delili gelir zamanı!
Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davada savcı, 3. Yargı Paketi ile ertelenen soruşturmadaki delilleri, yeni soruşturma için kullandı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Grup Yorum üyeleri hakkında yaptığı soruşturmada, 3. Yargı Paketi kapsamında ertelenen soruşturma dosyasındaki delilleri dayanak alarak, şüphelileri örgüt üyeliği ile suçladı. İddianamede Grup Yorum üyeleri için 34 yıla kadar hapis cezası istendi.
11 Eylül 2012 tarihinde İstanbul Sultangazi 75. Yıl Polis Merkezi’ne canlı bombalı saldırı düzenledi. Patlamada, bir polis memuru şehit olurken, eylemci İbrahim Çuhadar da hayatını kaybetti. Çuhadar’ın cenazesi Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Çuhadar’a ait cenazeyi almak için giden grupla güvenlik görevlileri arasında olaylar çıktı. Olaylar nedeni ile gruptaki kişilerden 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Grup Yorum’un üyeleri Selma Altın ve Ezgi Dilan Balcı da bulunuyordu. 

İlginç yöntem 

Mahkeme Altın ve Balcı’nın da aralarında bulunduğu 9 şüpheliyi “konut terk etme yasağı” koyarak serbest bıraktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 21 şüpheli hakkında sürdürdüğü soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianamede şüphelilerin, silahlı terör örgütü üyesi olmak, 2911 sayılı kanuna muhalefet, yaralama, görevli memura direnme, tehdit suçlarından cezalandırılması istendi.
Savcılık iddianamede şüphelilerin örgüt üyeliği suçlamasına delil olarak İbrahim Çuhadar’ın Adli Tıp’taki cenazesini almak için yapılan eylemi gösterdi. Ancak savcılık örgüt üyeliği suçlamasını güçlendirmek için ilginç bir yönteme de başvurdu. Savcılık, şüphelilerin 31 Aralık 2011 tarihinden önce katıldığı propaganda amaçlı eylemlere de delil olarak iddianamede yer verdi. Ancak yürürlüğe giren 3. Yargı Paketi, 31 Aralık 2011 tarihinden önceki propaganda suçlamasıyla açılan soruşturma ve kovuşturmaların ertelenmesini öngörüyordu.
Savcılık, 3. Yargı Paketi nedeniyle ayrılan dosyaları neden delil olarak kullandığına ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu: “Şüphelinin 31 Aralık 2011 tarihinden önce katıldığı propaganda amaçlı eylemlerinin olduğu 6352 sayılı yasanın (3. Yargı Paketi) geçici 1/a maddesinde, 31 Aralık 2011 tarihinde öncesine ait propaganda amaçlı eylemler nedeniyle kamu davası açılmasının ertelenmesi kararı verilmesi gerektiği belirtilmesi nedeniyle dosya tefrik edilmiştir. Ancak şüphelinin katılmış olduğu propaganda amaçlı eylemlerini, silahlı terör örgütü üyesi olduğu konusunda delil niteliği taşıması nedeniyle iddianamede yer verilmiştir.”

Paketle ertelenmişti

Savcılık, 34 yıl hapis cezası istediği Grup Yorum üyelerinden Selma Altın’ın, 2008 yılında katıldığı anma etkinliği, örgüt lideri Dursun Karataş’ın cenaze töreni, 2010 yılında yapılan Kızıldere anması, Kasım 2011 tarihinde Çağalayan Adliyesi önündeki basın açıklamaları delil olarak dosyada yer verdi. Ancak eylemlerin tarihi dikkate alındığında söz konusu eylemlerin tamamı 31 Aralık 2011 tarihinden öncesine ait. Grup Yorum üyeleri ve diğer şüphelilerin, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önümüzdeki günlerde yargılanlmasına başlanacak.