Saklı nüfusu 'yeşil kart' buldu

Dar gelirli ailelere yönelik olarak uygulamaya konulan 'Yeşil Kart'la yapılan yardımlar, nikâhsız yaşayan çiftler ile nüfusa kaydettirilmeyen çocuk sayısını azalttı.

ANKARA - Dar gelirli ailelere yönelik olarak uygulamaya konulan 'Yeşil Kart'la yapılan yardımlar, nikâhsız yaşayan çiftler ile nüfusa kaydettirilmeyen çocuk sayısını azalttı.
Gaziantep İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ayten Bulunmazer, "Türkiye'de son beş yıla kadar ciddi bir kayıt dışı nüfus vardı. Ancak, hükümetin fakir ailelere ve çocuklarına verdiği nakdi ve ayni yardımlar ile eğitim yardımları, sağlık hizmetlerinden yararlanmak için başlattığı Yeşil Kart uygulaması ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de saklı nüfus oranını yüzde 90 azalttı. Çünkü, evlenme cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanı olmayan çocuklara sağlık, eğitim yardımı ve nakdi yardım yok" dedi.
Şanlıurfa'da Siverek ilçesi Kaymakamı Seddar Yavuz, Yeşil Kartlılara
ilaç verilmesi uygulamasının, bölgede sadece sağlık alanında değil eğitim ve sosyal alanlarda da ciddi değişimlere neden olduğunu söyledi. Yavuz, "Yeşil Kart uygulaması kapsamında bazı zorunluluklar getirildi. En önemlisi çocuklarını okula göndermeyen ailelere Yeşil Kart verilmemesi gibi. Bu zorunluluk nedeniyle hem çocuklar eğitime kazandırıldı hem de gerçek nüfus çıktı" diye konuştu. Resmi rakamlara göre nüfusu 220 bin olan ilçede 130 bin kişinin Yeşil Kart'ı var.
18'inden büyükse 'saklı'
Diyarbakır Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Cemal Okumuş, kayıt dışı ve saklı nüfusu belirlemek için iki yıldır çok yoğun çalıştıklarını anlattı. 18 yaş altında olanların nüfusa kayıtlarının olmamasına 'kayıt dışı', 18 yaşın üstünde olanlara da 'saklı nüfus' denildiğini dile getiren Okumuş, şöyle dedi: "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın yardımları, yeşil kart ve bizim taramalarımız sayesinde kayıt dışı fazla kalmadı. Her yıl bir ilçe nüfusu kadar kayıt yapıyoruz. Sadece merkezde 2005 yılında 27 bin kişi, geçen yıl da 26 bin kişi kayıt yaptırdı."
Batman Milli Eğitim Müdürü Şinasi Soyer de dört yılda 15 bin 900 çocuğu kayıt altına aldıklarını söyledi.