Saklıkent'tekileri kim koruyacak?

Saklıkent Kanyonu'nda yuvarlanan 20 kilogramlık kaya, ziyaretçinin beline düştü. "Nişanlım beni korumasaydı şu an ya felçtim ya da ölüydüm" diyen Ayşe Ürün Güner, kanyonu işleten Muğla Valiliği'nden şikâyetçi.
Muğla'nın Fethiye ilçesiyle...

MUĞLA - Saklıkent Kanyonu'nda yuvarlanan 20 kilogramlık kaya, ziyaretçinin beline düştü. "Nişanlım beni korumasaydı şu an ya felçtim ya da ölüydüm" diyen Ayşe Ürün Güner, kanyonu işleten Muğla Valiliği'nden şikâyetçi.
Muğla'nın Fethiye ilçesiyle Antalya'nın Kaş ilçesi sınırları arasında, Eşen Çayı'nın üzerinde yer alan kanyon 1980'li yıllarda bir çoban tarafından keşfedildi. Yüksekliği 90 metreye ulaşan kaya duvarlarının arasında uzayan 18 kilometrelik nefes kesici koridor, o günden beri her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.
Kanyonda 23 Ağustos günü öğleden sonra ölümün eşiğinden dönen Uçan Süpürge Proje Koordinatörü Güner şaşkın:
"Kanyonun içinde turistler, yankı yapsın diye avaz avaz bağırıyordu. Etrafımızda çatlamış taşlar görüyorduk. 'Kırıldı kırılacak' diyorduk ki tam bu sırada şiddetli bir patlama sesi duyduk. Düşünün; 2 bin metre yüksekliğinde bir dağ var kanyonun tepesinde. 'Kesin çıkamayacağız buradan' diye düşündük. 20 saniye sonra da kayalar düşmeye başladı. Kuytu bir yer bulup altına sığındık. Ama belim açıkta kaldı."
Ürün, kanyona gelenlere kask verilmediği ve uyarı levhaları yerleştirilmediği gerekçesiyle valilikten şikâyetçi.
Vali yardımcıları ve diğer ilgililerse dün konuyla ilgili olarak yöneltilen sorulara yanıt vermedi. Kanyon İl Özel İdaresi'nin verdiği izinle Muğla El Sanatları Vakfı tarafından işletiyor. Kayadibi Muhtarlığı sınırlarında kanyonun girişinde, eski ve küçük bir uyarı tabelası var. Bunun dışında başka bir tabela ve uyarı görünmüyor. Kanyonda baretsiz gezilebiliyor. (dha, Radikal)