Şakran'daki çocuklar yağmacıymış!

Şakran'daki çocuklar yağmacıymış!
Şakran'daki çocuklar yağmacıymış!
Adalet Bakanlığı'ndan Şakran Çocuk Cezaevi'nde işkence yapıldığına dair iddialara yanıt geldi: İşkence yok, süngerli oda var. Hortumla dövme şikâyeti gelmedi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi’nce yapılan Şakran Çocuk Cezaevi’ne ilişkin açıklamaya Adalet Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Şiddete maruz kaldığını iddia eden çocukların “yağmadan” yargılandığını açıklayan bakanlık, iddiaların “gerçeği yansıtmadığını” savundu. Bakanlık, “Cezaevi müdürü çocukları hortumla dövüyor” savına karşılık, “Cezaevi idaremize böyle bir şikayet gelmedi” dedi. S.B. adlı çocuğun “deterjan içerek” intihara kalkıştığını, kolunun büküldüğünü reddetmeyen bakanlık, dört ayrı ‘süngerli odanın’ olduğunu kabul etti.

Adalet Bakanlığı açıklamasında; İ.A. ve S.B. adlı çocukların “yağma” suçundan yargılandığı, S.B.’nin bu suçtan 15 yıl 18 ay 60 gün hapis cezasına çarptırıldığını ve dosyasının temyiz aşamasında bulunduğunu kaydetti. Çocukların bugüne kadar “hortumla dövüldükleri”ne ilişkin cezaevi idaresine bir müracaatlarının olmadığı kaydedilen açıklamada, çocuklara şiddet uyguladığı iddia edilen “2. müdür Ercan” isminde bir müdürün cezaevinde çalışmadığı belirtildi.

S.B.’nin 25, İ.A.’nın da 17 kez muayene edildiği vurgulanırken, “İ.A. göz rahatsızlığı nedeniyle farklı tarihlerde Aliağa Devlet, Katip Çelebi Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Göz Polikliniklerine sevk edilmiş ve tedavisi devam etmektedir” denildi. S.B.’nin intihara kalkıştığı iddiası reddedilmezken, “29 Nisan’da deterjan içtiğinin tespiti üzerine acilen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne sevk edilmiş ve tedavisi tamamlandıktan sonra 2 Mayıs’ta tekrar kuruma getirilmiştir. İfadesinde, psikolojisinin bozulması ve can sıkıntısı nedeniyle kantinden aldığı deterjanı su ile karıştırıp içtiğini, olaydan ötürü utandığını beyan etmiş ve Psiko- Sosyal Servise yönlendirilmiştir” denildi.
S.B.’nin fıtık olmadığı, sol testisinde varikosel teşhisi konduğunu, 17 Mayıs’ta ameliyat için hastaneye götürüldüğü, bu ameliyatın 28 Mayıs’a ertelendiği belirtilerken, hastane dönüşü jandarma tarafından kolunun büküldüğü savı kabul edildi.

Çocuklara, iddia edildiği gibi, hücre cezası verilmediği, “ancak odalarında kalmaları şeklinde beş gün ortak etkinliklere katılmama cezası” verildiği ifade edildi. “Kameranın görmediği noktada her şey yapılıyor” iddiasıyla ilgili, 283 kamera olduğu ve kör noktanın bulunmadığı anlatıldı. Cezaevinde dört adet süngerli odanın da bulunduğunu belirterek, “Süngerli oda’ diye tabir edilen bölümlerde dört ayrı kamera bulunmakta, 24 saat kayıt yapılmaktadır” denildi.