Saldırdığı için pişman değil

Saldırdığı için pişman değil
Saldırdığı için pişman değil
Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma etkinliklerinde Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a saldıran Satı serbest bırakıldı. Satı, "Pişman değilim" dedi.

NEVŞEHİR - Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Kültür ve Sanat etkinliklerine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a saldıran Hüseyin Satı serbest kaldı. Satı, adliye çıkışı gazetecilere “Pişman değilim” dedi.
Satı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Satı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, kendisine yurtdışı yasağı ve haftanın 6 günü polis karakoluna gidip imza verme koşulu getirildi. Hüseyin Satı, adliye çıkışı gazetecilerin “Pişman mısınız?” sorusuna “Hayır pişman değilim” yanıtını verdi. Satı’nın avukatı Fatih Çiftçi ise, “Pişman olacak bir şey yapmadı” demekle yetindi. Çiftçi, “Planlanmış bir saldırı değil. Müvekkilim, demokratik hakkını kullanarak ve gazeteci olduğunu belirterek soru sormak istemiştir” diye konuştu. Çiftçi, gazetelerde yer alan ve saldırının birileri tarafından planlı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Avukat Çiftçi şöyle devam etti: “Saldırdığına dair görüntü yok. Müvekkilim sadece demokratik hakkını kullanarak İstanbul ’a yapılacak yeni köprüye neden ‘Yavuz Sultan Selim’ adının verildiğini sormak istemiş. Kuran, ‘Aptessiz namaz kılınmaz’ der. Siz ilk kelimeyi çıkartırsanız ‘Namaz kılınmaz’ olur ki anlam tamamen değişir. Müvekkilimin durumu da böyle. Müvekkilim gazeteci olduğunu belirtmiş, soru sormasına izin verilmediği için ‘O zaman neden buradasınız?’ demiştir. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın dudağının patladığı yönünde açıklaması var. Ama bunun da müvekkilim tarafından yapıldığı belli değil. O arbede sırasında da meydana gelmiş olabilir. Zaten eylemin muhtemel cezasının üst sınırı 15 aydır.”

Bozdağ: Şikâyetçiyim
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise, uğradığı saldırı girişimiyle ilgili, “Ben bu işin arkasında kim varsa ortaya çıkarılmasını arzu ediyorum ve hesap vermesini istiyorum. O nedenle şikâyetçiyim. Şikâyetçi olmamın ana nedeni de benim insan onuruna sahip çıkmam, demokrasiye sahip çıkmamdır” açıklamasını yaptı. Bozdağ dün Kanal 24 Televizyonu’nda katıldığı programda saldırgana “görevli” kartı verilmesini de eleştirdi. Bozdağ, “Siz bir ilçede etkinlik yapıyorsunuz, çok uzakta olan birisine ‘görevli kartı’ veriyorsunuz. Kim verdi bu görevli kartını, neden verdi? Belediye başkanı bana ziyarete geldi. ‘Sarı basın kartı’ nedeniyle verildiğini söyledi. Sonra sarı basın kartı olmadığı anlaşıldı. Sarı basın kartı olmayan birine böyle bir kart veriliyor. Tabii bütün bunlar soruşturma sonunda bir bir ortaya çıkacak” diye konuştu.
Törenlerin açılışında Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhuna uygun bir konuşma yaptığını ifade eden Bozdağ, “ CHP ’li Durdu Özpolat, saldırgana ismiyle hitap ediyor. Bir doktor, polisler darp etti diye sahte rapor veriyor. Halbuki darp falan yok” dedi.