'Saldırı Fransa ve AB'nin alnına sürülmüş kara leke'

'Saldırı Fransa ve AB'nin alnına sürülmüş kara leke'
'Saldırı Fransa ve AB'nin alnına sürülmüş kara leke'

BDP li kadınlar Galatasaray Lisesi nden Taksim Meydanı ndaki Fransız Konsolosluğu önüne yürüdü.

Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Fransa’da öldürülen PKK ’lılar için dün Taksim’de bir yürüyüş düzenlendi. İstanbul BDP örgütünün düzenlediği yürüyüş sırasında Fransız Konsolosluğu’na siyah çelenk bırakıldı. Eyleme katılan BDP milletvekilleri Sabahat Tuncel ile Ayla Akat, Fransa hükümetinden bir an önce olayın faillerini bulmasını talep etti.
Galatasaray Lisesi’nde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Taksim Meydanı’ndaki Fransız Konsolosluğu’na yürüdü. Geniş güvenlik önlemleri altındaki yürüyüş sırasında sık sık Kürtçe “Şehitler ölümsüzdür, PKK halktır halk burada” sloganları atıldı. Fransız Konsolosluğu’na siyah çelenkin bırakılmasının ardından, konsolosluk önünde basın açıklaması yapıldı. Kürt sorununun çözümü için umutların arttığı dönemde yaşanan katliamın bir tesadüf olmadığı belirtilen açıklamada, Kürt halkının umutlarının kırılmak istendiği belirtildi ve saldırının Fransa ve AB’nin alnına sürülmüş kara bir leke olduğu anlatıldı.
Yürüyüşün ardından Radikal’in sorularını yanıtlayan Ayla Akat, İmralı’da yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak, “İlk görüşmenin zamanını Adalet Bakanlığı belirledi. Sonrakinin ne zaman olacağını da bakanlığa sormak gerekiyor” dedi.