'Saldırılar Blair'i korkuttu' iddiası

İstanbul'da 28-29 Haziran'da yapılacak NATO zirvesi öncesinde Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen patlamalar, Batı basınında zirvenin güvenliğine ilişkin haberlerin gündeme gelmesine yol açtı.

WASHINGTON/LONDRA - İstanbul'da 28-29 Haziran'da yapılacak NATO zirvesi öncesinde Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen patlamalar, Batı basınında zirvenin güvenliğine ilişkin haberlerin gündeme gelmesine yol açtı.
İngiltere'de yayımlanan The Independent eylemin ardından ABD Başkanı George Bush ile Britanya Başbakanı Tony Blair'in Türkiye'ye gitmekten korktuğunu yazdı. Gazeteler, NATO için alınan olağanüstü güvenlik önlemlerini de anlattı. Batı basınında çıkan haber ve yorumlar özetle şöyle:
The Independent: İstanbul ve Ankara'daki bombalı saldırıların ardından Bush ve Blair'in, Türkiye'ye gitmekten korktuğunu yazdı. Gazete, yarım sayfa ayırdığı habere 'Türkiye'de dört kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından, 'Bush ve Blair'in güvenlik korkusu' başlığını verdi. Gazete, Bush'un kalacağı Hilton Oteli'nin 75 metre ilerisinde meydana gelen patlamayı 'Bush'a tepki' diye nitelendirdi.
Financial Times: Ankara ve İstanbul'da meydana gelen patlamaların, NATO zirvesinin güvenliğine ilişkin kaygıları ortaya çıkardığını yazdı. Gazete, Türkiye'nin, zirveye yönelik olası bir terörist saldırı tehlikesine karşı 'emsalsiz' önlemler almakta olduğuna da dikkat çekti.
The Guardian: "Ülkenin terörizme karşı zayıf durumunu ortaya koyan iki saldırıya karşın" Bush'un, Türkiye'ye gelmekten vazgeçmeyeceğini açıkladığını kaydetti.
Independent: Ankara'da patlayan bombanın üzerinde, 'Uzak Dur Bush' yazılı pankart olduğunu ve Türkiye'nin, İstanbul'da sıradışı güvenlik önlemleri aldığını yazdı.
The New York Times: Türkiyenin İstanbul'un merkezindeki geniş bir alanın güvenlik kordonuna alınmasına ilişkin planları ayrıntılı olarak yaptıklarını kaydetti.
Washington Post: ABD'li yetkilinin "Bu olaylar çok büyük değil ama ölümlere yol açıyor" sözlerine de yer verdi.
Le Figaro: Gazete, saldırıların terör örgütü Kaide'ye bağlı militanların 60 kişinin ölümüne neden olan eylemleri gerçekleştirdikleri
İstanbul'da 'terör psikozunun' yeniden ortaya çıkmasına neden olduğunu yazdı.
(dha, anka)