Saldırıya uğramak ibadete engelmiş!

Kendilerine Ödemiş Sevgi Protestan Topluluğu ismini veren bir grup adına Mehmet Şahin Çoban, 20 Aralık 2004'te Ödemiş Belediyesi'ne ibadet yeri gösterilmesi için başvuruda bulundu.

İZMİR - Kendilerine Ödemiş Sevgi Protestan Topluluğu ismini veren bir grup adına Mehmet Şahin Çoban, 20 Aralık 2004'te Ödemiş Belediyesi'ne ibadet yeri gösterilmesi için başvuruda bulundu. Çoban, belediyece uygun görülecek bir yerin ibadet için tahsisi ya da kullandıkları kendisine ait iki katlı binanın imar planı değişikliğiyle ibadet yeri olarak belirlenmesi istedi.
Ancak belediye, kilise için o tarihten bu yana uygun yer göstermedi. Çoban'ın evine 2006 Kasım'ında molotofkokteyli atıldı. Olayın ardından Çoban'a Ödemiş Kaymakamlığı'nın 13 Kasım 2006'da aldığı karar tebliğ edildi. Kararda 'tescilli ibadethane açılıncaya kadar ibadet amaçlı olarak ve diğer inanıştaki insanları rahatsız edici eylemlerden uzak durulması' istenerek şöyle dendi: "Yasal düzenleme yapılıncaya kadar toplantı ve ayinlere izin verilmeyecek, faaliyette bulunan şahıslar hakkında yasal işlemler yapılacak."
'Hukuka aykırı'
Topluluğun avukatı Orhan Kemal Cengiz, kararın hukuka aykırı olduğunu savunarak, "Binayı koruyamayacaksınız, ondan sonra buna dayanarak ibadeti yasaklayacaksınız. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir" dedi.
Kaymakam Abdurrahman Koçoğlu'ysa şöyle konuştu: "İmar kanunlarına göre her türlü ibadethane yerinin imar planında gösterilmesi zorunludur. Yeri belediye gösterecek. Konunun tarafı belediyedir." Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, ibadethane için verecek yerleri olmadığını belirterek "Bu kişiler, ibadethane yapılmasını istediklerini ve mevzuata göre en az 2 bin 500 metrekare alanı satın alacaklarını belirterek, müracaat ettikleri takdirde gerekli imar değişikliğini yaparız" dedi.