Saldırıya uğrayan Alevi aile yaşadıklarını anlattı

Saldırıya uğrayan Alevi aile yaşadıklarını anlattı
Saldırıya uğrayan Alevi aile yaşadıklarını anlattı
Bursa'nın Kestel ilçesinde Alevi bir aile dondurmacı ile yaşadıkları tartışma ertesinde saldırıya uğradı. Baba yoğun bakımda, anne ise aldığı darp nedeniyle hastanede tedavi altında. Saldırıyla ilgili konuşan anne Nurgül Gül, "Neden böyle bir şey oldu ben bilmiyorum. Dondurmacının bizim Alevi, Sünni olup olmadığımızı bilip bilmediğini de bilmiyorum" dedi. Gül, "Sonradan öğrendik ki eşimin Tuncelili arkadaşı H. K.'ye bizim münakaşamızdan sonra 'Bir daha buraya Tunceliler gelmesin, mermim tabancanın ucunda' demiş" diye konuştu.

RADİKAL - Bursa’nın Kestel ilçesinde Alevi bir aile dondurmacı ile yaşadıkları tartışmanın ardından saldırıya uğradı. Baba Daimi Gül, yoğun bakımda, anne Nurgül Gül ise aldığı darp nedeniyle hastanede tedavi altında.

Bianet’e konuşan anne Nurgül Gül olayı şöyle anlattı: “10 yaşındaki oğlum dondurmacıya gidip dondurma almak istemiş. Dondurmacı sana dondurma yok deyip ona küfretmiş. Ben de ertesi gün, yani dün saat yedi gibi gidip neden oğluma dondurma vermediğini sordum ve özür dilemesini istedim. Ancak dondurmacı ‘Oğlun yalan söylüyor, dondurma almaya gelmedi’ deyip bu sefer bana da küfretmeye başladı.

“Daha sonra işten dönen eşim de dondurmacıya geldi. İkisi arasında sözlü münakaşa çıktı, itişme oldu. Biz dükkandan ayrıldık eve doğru yürümeye başladık. Arkadan arabayla iki kişi geldiler. Dondurmacı doğrudan levyeyle eşimin üzerine saldırdı. Ben de diğer kişi de saldırmasın diye ona yönelince beni de darp etti. Bayılmışım, kalktığımda her yer kan içindeydi, ambulans gelmişti. Oğlum şoka girmiş durumda, her şey gözleri önünde oldu.

"MERMİM TABANCANIN UCUNDA"

"Neden böyle bir şey oldu ben bilmiyorum. Dondurmacının bizim Alevi, Sünni olup olmadığımızı bilip bilmediğini de bilmiyorum. Ama ben Ramazan’da o dondurmacıdan dondurma yemiştim, beni görüp Alevi olduğumu anlamış mıdır bilemem. Sonradan öğrendik ki eşimin Tuncelili arkadaşı H. K.'ye bizim münakaşamızdan sonra ‘Bir daha buraya Tunceliler gelmesin, mermim tabancanın ucunda’ demiş.

"Küçük bir tartışmadan az kalsın canımızdan oluyorduk, eşim şu anda yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Bunu yapan cezasını çekmeli. Gündüz vakti demir çubuk alıp saldırmak insanlığa sığacak bir şey değil. Suçlular üç beş ay ceza alıp kurtulmasın.”

Hubyar Sultan Alevi Derneği: Saldırı Alevilere yöneliktir

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği de konuyla ilgili basın açıklaması yayınlayarak saldırıyı kınadı. Dernek Başkanı Aydın Deniz, "Saldırı Daimi Gül'e değil Alevi inancına yapılmıştır. Bu saldırıları gerçekleştirenlerin özellikle iktidarın Aleviliği hedef göstermesi ve nefret söylemlerinden dolayı rahatça saldıra bilmektedirler. Kardeşlik tohumu yerine kutuplaşma tohumu ekenler bu olayların baş sorumlusudur. Suçluların biran önce gereken cezaları almasını ve yapılan saldırının hesabının sorulmasının takipçisi olacağız" dedi. (CNN Türk)


  http://www.radikal.com.tr/139824813982485

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ramazan Ayi - user1119303

  Ramazan ayi genelde alevi kardeslerimize yapilan fiziksel saldirilarin tavan yaptigi bir aydir... Neden böyle oldugunu ilahiyatcilar yorumlasin derim.

  alakası yok - gundi ghandi

  olayın alevilikle alakası olmadığını bizzat saldırıya uğrayan söylediği halde haberin bu şekilde verilmesi toplumu biribirine düşürme amacından başka ne olabilir? ben olayın şahidiyim kesinlikle kavga başladığında ve sürdüğünde alevilik diye birşey yoktu o sonradan birinin öyle bir laf etmesiyle ortaya çıktı.

  hakkaten çocuk kavgası - nese2010

  Ebeveynler çocuk kavgalarının peşinden gitmemeli darp yoksa. Olay böyle büyüyor genelde. Sünniler arasında da aleviler arasında da olsa büyükler karışır ağır hakaretler edilirse etnik kimliğe bakmadan işler sevimsiz bol hasarlı hal alır. Biz büyürken benim ailem özellikle çocuk kavgalarından uzak durmak için çok çaba sarfetti çok çocuklu bir aile olduğu için. Biz mahallede ne olaylar gördük başka aileler arasında. Mahalle tamamen sünni bir mahalle idi. O dondurmacı dondurma vermedi ise gitsin marketten alsın çocuk. Peşinden gidilecek bir hadise değil. Toplumda böyle insanlar iki kesimden de olabiliyor. Sadece çocuğa değil büyüklere de yapılıyor. Satıcının birini bende önceki alıcı sinirlendirdi o gidince adam beni azarladı sinirini kontrol edemedi mesela. Dondurmacıya kim bilir önceki veledler ne yaptı da adamı zıvanadan çıkarmışlar.

  Çocuk Kavgası Büyütmeden Dağılın - user962059

  Olayın özellikle Tuncelililere yönelik olduğunu düşünmemekle birlikte, insanların zarar gördüğü gerçeğini de bir tarafa bırakamayız. Etnik kimliğinden dolayı insanlar saldırıya uğruyorsa elbette bunun karşısında durmalıyız ama yangına da körükle gidilmemesi lazım. Dondurmacı da başlayan bu olayın etnik sebeplerle değil daha adi bir olay sonucu patlak verdiğini düşünüyorum. Umarım olay büyümeden ve kimsenin canına bir zarar gelmeden noktalanır. herkesin sağduyulu olması dileğiyle...

  Kamu Güvenliği Nefret Suçlarına Göz Yummamaktir - user1115771

  Son yıllarda kürt kimliğine, alevi kimliğine yapılan saldırılar arttı. 20-30 kişilik gruplar istiklal marşı ardından törenle linç girişimlerinde bulunuyor ve polis yalandan müdahale eder gibi yapıp bu tur nefret Suçlarına Göz yumuyor. Kamu güvenliği denilen sakızı çiğneyip duranlar önce bu suçu işleyenleri ve buna göz yumanlari ceAlandirsin bak reaksiyon gelişiyor mu? Sen buna göz yumarsan ülkenin diğer kesimindeki insanlar kendini dışlanmış hisseder ve karşıt tepki geliştirir. Bu ülke lincci grupların ya da onlara göz yuman ırkçı polislerin babalarının mali değil her yurttaşın eşit yurdudur.