Saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler gözaltında

Saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler gözaltında
Saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler gözaltında
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okuyan iki Kürt öğrenci, 6 kişinin satırlı saldırısına uğradı. Saldırganlar hakkında şikayetçi olan öğrenciler gözaltına alındı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - 8 Mayıs 2014 günü akşamında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilgiler Fakültesi’nde gerçekleştirilen Geleneksel İnek Bayramından çıkan Adnan Sural ve Muhammed Kaya, evlerinin önünde sıkıştırılarak satırlı saldırıya uğradı. Başlarından ve ellerinden satır darbesi alan öğrenciler hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgilere göre saldırıyı gerçekleştirenler ise çevrede bulunan güvenlik kameralarıyla tespit edildi. Saldırganların tespit edilmesinin ardından ise Ankara Emniyeti ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Fakat şikayete rağmen saldırganlarla ilgili olarak herhangi bir işlem yapılmadı. Saldırıya uğrayan öğrencilerin sosyal medyada da hedef gösterilmesi üzerine öğrenciler tekrar savcılığa şikayette bulundu. Ancak şikayetin ardından saldırganlar değil, şikayetçi olan öğrenciler gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre öğrenciler halen gözaltında tutuluyor. Gözaltına alınan öğrencilerin, Adli Tıp’taki işlemlerinin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Sık sık saldırı yaşanıyor

Muhammed Kaya olaydan sonra hastanede tedavi görürken Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Bu saldırının bilinçli ve hedef seçilerek yapılmış bir saldırı olduğunu düşünüyoruz. Kafalarımıza doğru vurulan ve acımasızca yapılan bu satırlı saldırının doğrudan öldürme teşebbüsüyle yapıldığı açık. Yaşadığımız bölgede Kürt ve devrimci öğrencilere yönelik sık sık bu saldırılar yaşanıyor. Kendilerini ülkücü olarak tanıtan bu gruplar Ankara Üniversitesi'nde siyasi kimliklerini içeriden tespit ettikleri öğrencilere dışarıda saldırıyor."

Gözaltı sayısı 4 oldu
Muhammed Kaya ve Adnan Sural’ın dışında Yunus Yüce ve soyadı öğrenilemeyen Abdulselam’ın da gözaltında olduğu öğrenildi. Ayrıca 1 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı ifade edildi. Gözaltına alınan öğrencilerin halen emniyette tutuldukları ve avukatlarıyla görüştürülmedikleri belirtildi. Abdulselam ve Yüce ve hakkında yakalama kararı çıkarılan 3 öğrencinin olayla ilgisi olmadığı, sadece şikayet dilekçesinde müşteki sıfatıyla yer aldığı öğrenildi.