Saldırıya uğrayan sanatçılar: Organize işler

Saldırıya uğrayan sanatçılar: Organize işler
Saldırıya uğrayan sanatçılar: Organize işler

Nazım Dikbaş.

Sanatçılar, Tophane'de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı: Galeriler önce de tehdit edildi, internet veya mahalledeki bazı mekanlar üzerinden örgütlediklerini biliyoruz. Sosyal paylaşım sitelerinde açıkça bir şiddet eyleminin zamanının geldiğini yazdılar

Beyoğlu Tophane’de sanat galerilerine yönelik saldırının ardından bir araya gelen Sanat Galeri Sahipleri ve Sanatseverler bir basın açıklaması yaptı. Cezayir Sokağı’ndaki bir işletmede yapılan toplantıya saldıraya uğrayan galerilerin işletmecileri, Azra Tüzünoğlu, Derya Deniz de katıldı. Toplantıda ortak basın açıklaması okundu.

Açıklamayı saldırıda başından aldığı darbeyle yaralanan Sanatçı Nazım Dikbaş yaptı. Dikbaş, saldırının örgütlü olduğunu ve Tophane halkına mal edilemeyeceğini söyledi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi : Tophane sanat galerilerinin ortak açılışı sırasında düzenlenen örgütlü saldırıda sergi açılışına katılan sanat izleyicileri tartaklandı. Galeriler tahrip edildi. Aralarında sanatçılar, yazarlar, öğrenciler Türkiye ’den ve yurtdışından gazeteciler, yabancı ülkelerin kültür ateşeleri olan sanatsever topluluğun üzerinde tam bir terör ortamı yaratıldı. Saldırıda gaz spreyi, bıçak, kırık şişeler ve joplar kullanıldı. Bir süreden beri Tophane’de bir grubun galerilerin çalışmalarına engellemeye yönelik, şiddet içeren eylemlerine şahit olduk. Çeşitli defalar sanat evlerimiz, taciz edildi, tehdit edildi. Saldırganların , İnternet üzerinden örgütlenen bir grup, olduğunu biliyoruz. Mahalleye geldiğimiz ilk günden beri komşularla iletişim içerisinde olduk. Biz Tophane’deki çeşitliliğin bir parçası olduğumuza inanıyoruz. Bu örgütlü saldırılar Tophane sakinlerine maledilemez.

AYNI KİŞİLER
Sorumluların bulunmasını isteyen galeri işletmecileri, aynı grubun IMF protestoları sırasında linç girişimlerinde bulunduğunu ve bu kişilerin cezasız bırakıldığını öne sürdü. Aynı kişilerin bundan cesaret alarak saldırıyı gerçekleştirdiklerinin iddia edildiği toplantıda, saldırının içkiyle bağlantılı olduğu bilgisinin kendileri tarafından verilmediğini söylediler.

İNTERNET ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENDİLER
Dünyanın her tarafından sanat galerilerinin açılışında içki servisi yapıldığı belirten Nazım Dikbaş, “ Bunun taşkınlıkla ilişkilendirmek yanlıştır. Bu bir tartışma sonucu gerçekleşmedi. Doğrudan bir saldırı olarak gerçekleşti. Doğrudan saldırmak planla organize şekilde gelmiş bir kalabalıktı" diye konuştu. Daha önce sergi açılışlarında huzurluksuzlar olduğunu söyleyen Dikbaş, saldırıyı gerçekleştirenlerin internet üzerinden açıkça bir şiddet eylemi gerçekleştirmenin zamanı geldi dediklerini de öne sürdü.

SALDIRI NEDENİ EKONOMİK
Gazetecilerin “Saldırının nedeni nedir “ şekildeki ısrarlı sorularına yanıt veren galerileri işletmecisi Azra Tüzünoğlu, saldırının gerekçesi olarak, Galataport projesinin bir parçası olmalarını ve bölgedeki emlak fiyatlarının artmasını gösterdi. Olayın içkiyle ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu belirten Tüzünoğlu, “ Bu kadar örgütlü bir şiddet beklemiyorduk. Olabildiğince saygılı olmaya çalıştık. Bunlar o kadar içkiyle ilişkilendirildi ki, hiç kimsenin sarhoş olması mümkün değil. Bizim ziyaretçilerimiz Türkiye’nin en elit kesimidir. Bu insanların taşkınlıkla, ilişkilendirilmesi mümkün değil. Bu aslında en başından beri gelen tehditlerin bir sonucudur" diye konuştu.

PLANLI BİR SALDIRI

Sorular üzerine saldırganların, saldırırken -geldiğiniz yere geri dönün, gidin buradan- diye slogan attıklarının söyleyen galeri işletmecisi Derya Deniz , “ Mahalleliyle galeriler arasında kaldırıma taşma, bazı arkadaşların içki içmesi konusunda görüşmeler oldu. Bunlar kolaylıkla halledildi. Bu mesele galerilerle komşular arasında bir mesele değil. Böyle olsaydı zaten bu boyuta gelmeden çözülürdü. Burada planlı ve örgütlü bir saldırı.

“BENİ VATANDAŞLAR KURTARDI"
Bundan sonra Emniyetin gerekli çalışmayı yapması ve sorumluları bulması gerektiğini söyleyen işletmeciler, polisin gerekli müdahaleyi yapmakta geç kaldını da öne sürdüler. Saldırıda yaralanan Kaan Şimşekalp, kendisini saldırganların elinden vatandaşların kurtardığını, polisin olayı seyrettiğini öne sürdü.

VALİ: YAYA TRAFİĞİ AKSADIĞI İÇİN OLMUŞ
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Beyoğlu'nda sanat galerinde çıkan olaylarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mutlu, gözaltına alınan 7 kişinin ifadesi sonrası olayların yaya trafiğinin aksaması sonucu çıkan tartışmadan kaynaklandığını söyledi.
Mutlu, ifadeler ışığında olayı şöyle özetledi: "Dün akşam sanat galerilerinin ortak faaliyeti var. Ortak bir davetli grubu var. Yoğun katılımlı olması nedeniyle bu sanat galerileri büyük yerler değil. Normal olarak dışarıya taşma olmuş. Dar sokakların olduğu bir yer burası, yoldaki taşma nedeniyle geliş ve geçişleri engelleme mahiyetinde tartışma olmuş ve olaylar çıkmış olayın özü bu" dedi.

Mutlu, "Yaya trafiğini aksatması sonucu gelen geçenlerle tartışma oluyor ve bu büyüyor. Olay bu çerçevede gelişiyor" diye konuştu Mutlu, "olayların çıkmasında 'içki' iddiası söz konusu mu" şeklindeki soruya ise, "Bu tür sanat galerilerinin açılışında bu tür ikramlar oluyor. Ve bunlar sürekli değil, açılışta oluyor. Dolayısıyla oradaki vatandaşların bu konuyla ilgili hassasiyetini gerektiren bir konu gözükmüyor. O bölgenin böyle bir hassasiyeti yok zaten. Olayı buna bağlamak sağlıklı gözükmüyor" ifadesini kullandı

TOPBAŞ: DETAYI BİLMİYORUZ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, “Bize daha henüz net bilgi gelmedi. Bir sanat galerisinden karşılıklı çekişme midir, detayı bilemiyoruz. Birdenbire olmuştur” dedi. Galerinin ruhsatının olup olmadığının sorulması üzerinde Topbaş, “O tabii ilçe belediyesiyle ilgili. Ruhsatsız da olabilir, bilmiyoruz. O konuyla ilgili henüz bir bilgi gelmedi” yanıtını verdi. “Burası aile mahallesi içki içmeyin” uyarılarıyla saldırı yapıldığı iddialarına ise Başkan Topbaş, “İşte onun detayını bilemiyorum. Bu iddia edildiği gibi mi, bu karşılıklı farklı bir gerginlik mi var, nedir? Onu bilemiyoruz tabii. Bunun değerlendirmesini Emniyet yaptıktan sonra bize doğru bilgiler gelir. Tabii ilçe belediyesiyle ilgili bir konu esasında. Neden, niçin gerçekleşti? Altında başka bir neden var mı onu bilemiyoruz tabii. Net sonuç gelmeden bir şey söylemek çok erken olur” dedi. (ntvmsnbc, dha)