'Salgın mı, ne salgını?'

İSTANBUL - Britanya’da son günlerin korkulu kabusu olarak sunulan domuz gribinin öngörüldüğünden çok daha yavaş yayıldığı açıklandı.
The Independent gazetesi, ‘Salgın mı? Ne salgını?’ başlıklı haberinde, hastalığın geçen yaz ayında son 40 yılın en büyük grip salgını ilan edildiğini, en kötü senaryoda sadece Britanya’da 65 bin ölümün tahmin edildiğini anımsatarak, ardından bu rakamın  önce 40 bine, sonra da 1000’e düşürüldüğünü yazdı. ‘Tarihin en zayıf salgını’ olarak nitelediği hastalığın tahmin edilenden yavaş yayıldığını belirten gazete, yeni vaka sayısında pek bir artış saptanmadığını, hatta azalmaya ilişkin verilerin de elde edildiğini aktarıyor. Şu ana kadar domuz gribi nedeniyle İngiltere’de hayatını kaybedenlerin sayısı 154. Öte yandan bu ülkede mevsimsel grip hastalığı nedeniyle ortalama yıllık can kaybı ise, 4 ila 8 bin arasında değişiyor. Ancak habere göre domuz gribi, öngörüldüğü oranda etkili olmasa da tehlike arz etmeye devam ediyor. Gazeteye konuşan bazı bilim insanları, grip virüslerinin izleyeceği seyrin tahmin edilememesinin büyük bir sorun olduğunu ifade ediyor ve salgının zayıf olduğunu kabul etmekle birlikte seneye daha kötüye gidebileceği belirterek uyarısında bulunuyor.
İngiltere’de salgının etkisinin azaldığı tartışmaları yaşanırken, domuz gribinin ‘ulusal salgın’ ilan edildiği ve tüm okulların bir hafta süreyle tatil edildiği Bulgaristan’da ise halk panik içinde. Bulgaristan’da şu ana kadar domuz gribinden dokuz kişi öldü. 
 Hollanda’da ise altı aylık ile dört  yaş grubu arasındaki tüm çocuklar da domuz gribi açısından risk grubuna alındı ve aşı önerildi. (Yaşam Servisi)