Salı Pazarı'na alışveriş merkezi kurulmayacak

Salı Pazarı'na alışveriş merkezi kurulmayacak
Salı Pazarı'na alışveriş merkezi kurulmayacak

Salı Pazarı esnafı Fikirtepe?deki yeni yerine gitmemek için direnmişti. Kadıköy Belediyesi?ne göre proje alanı yeşil alan yapılmalı.

Kadıköy'de eski Salı Pazarı'nın yerine alışveriş merkezi yapılması için hazırlanan proje, mahkeme tarafından durduruldu. Kadıköy Belediyesi karardan memnun

İSTANBUL - Kadıköy’de eski Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılmasını ve buraya çok katlı alışveriş merkezi yapılmasını amaçlayan proje, İstanbul İdare Mahkemesi’nce durduruldu.
Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre “İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Kuşdili Çayırı’na yapılması planlanan alışveriş merkezi projesinin yürütmesini durdurdu.  İnşaatın, trafiği daha da zora sokacağını ve alışveriş merkezinin Kadıköy’deki tarihi çarşı esnafının ekonomisine zarar vereceğini düşünen Kadıköylüler projeye karşıydı. Alanın yeniden yeşil alan olarak tasarlanması için kampanya da başlatılmıştı.”

Öztürk: Örnek olsun
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Kararı olumlu buluyoruz. Bizim için önemli bir kazanım. Kentin yeşil alanlarının korunması açısından örnek teşkil edecek bir yaklaşım. Bir süredir tüm Kadıköylüler gibi biz de bu kararı bekliyorduk. Karar, umarım yeşil alanların imara açılması yoluyla trafik yoğunluğunu artıracak ve kent içi yaşamı olumsuz etkileyecek diğer projelere de örnek olur” dedi.
Proje, TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, İstanbul İdare Mahkemesi’ne götürülmüştü. Bölgenin İstanbul’un en eski tarihi açısından önemli olduğunu belirten Arkeologlar Derneği de bölgede herhangi bir inşaat kazması vurulmadan önce kapsamlı bir arkeolojik kazı yapılması gerektiğini savunuyordu.
Radikal’e konuşan Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Genel Sek-reteri Gülbahar Baran Çelik,  “Proje alanı, antik dönemin önemli kentlerinden Kalkhedon’un içinde yer alıyor. Kalkhedon’un antik limanının bir kısmının Salı Pazarı arazisinin altında olduğu tahmin ediliyor” demişti.
Bugünkü Kadıköy’ün yerinde bir zamanlar tarihçi Heredot’nun ‘Kalkhedon’ (Körler ülkesi) dediği antik kent uzanıyordu. Antik kaynaklara göre Megaralılar Kalkhedon’u M.Ö. 7. yüzyılda,  ‘iki limanı olan bir tepeye’ kurdu. Bu limanlardan birinin eski Salı Pazarı’na doğru uzanan Kurbağlıdere’nin üzerinde, diğerinin Haydarpaşa tarafında olduğu sanılıyor.
Ve bir de Kalkhedon’dan öncesi var. Çünkü Kadıköy’deki buluntuların tarihi neolitik döneme kadar uzanıyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nce Altıyol ve Söğütlüçeşme ’de 1976-1987 arasında yapılan kazılarda bölgenin büyük bir nekropol olduğu, buranın M.Ö. 6 ’ncı yüzyıldan - M.S. 4 ’üncü yüzyıla kadar kullanıldığı, yani ölülerin gömüldüğü ortaya çıktı.
Söğütlüçeşme’de arkaik dönemden Bizans’a tarihlenen 16 mezar, çoğu Roma dönemine ait 19 lahit, taş ve tuğla mezar çıkarıldı. Kurbağlıdere’de Hasanpaşa Karakolu’nun karşısında taş levhalı mezar çıkarıldı. Altıyol ’da yapılan kazıda altı lahitle birlikte bir podyum, çok sayıda depo ve mutfak kabına ulaşıldı. (Radikal)