Salih Güngör yargı önünde

Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Salih Güngör'ün 'Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'tehdit' suçlarından yargılanmasına başlandı.

İSTANBUL - Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Salih Güngör'ün 'Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'tehdit' suçlarından yargılanmasına başlandı.
İSKİ soruşturması ve tarihi eser kaçakçılığı operasyonlarıyla tanınan Salih Güngör, dün İstanbul 5 No'lu DGM'de görülen duruşmada, Ümran Güngör Üzümcü'nün avukatı Nermin Yoğurtçugil'in, bir tablo koleksiyonunun çalındığını, bu konuda kendisine yardımcı olmasını istediğini anlattı. Güngör, tabloların renkli fotokopilerinin müzayede salonlarına gönderilmesini tavsiye ettiğini söyledi. Tabloların askeri birlik
içinde muhafaza edilebileceğini düşündüğünü söyleyen Güngör, bu konuda yardımcı olması için kuyumculuk yapan Hayrettin Ertekin'e danıştığını belirtti.
Sanık Ertekin de, "İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın, Salih Güngör'e olan husumetinden dolayı dosyanın bu hale getirildiğini" öne sürdü.
'Güngör ve adamları tehdit etti'
İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müşteki Melahat Üzümcü ile eşi Ümran Güngör Üzümcü'nün, boşanma davası açtıkları belirtiliyor. İddianamede, Melahat Üzümcü ve yakınlarının, eşine ait Kandilli'deki yalıda olan piyasa değeri 2 trilyon lirayı aşan halı ve yağlıboya tabloları götürdükleri öne sürülüyor. Ümran Güngör Üzümcü'nün de bunun üzerine, Salih Güngör'den para karşılığı yardım istediği anlatılan iddianamede, Güngör ve adamlarının Melahat Üzümcü'yü tehdit ettikleri kaydediliyor. Sanıklar hakkında 6.5'ar yıla kadar hapis isteniyor.