Salih Memecan'ın Gezi karikatürü sosyal medyada tepki çekti

Salih Memecan'ın Gezi karikatürü sosyal medyada tepki çekti
Salih Memecan'ın Gezi karikatürü sosyal medyada tepki çekti
Sabah gazetesi çizeri Salih Memecan'ın bugün gazetede yayımladığı Gezi karikatürü sosyal medyada sert tepkilere neden oldu.

Sabah gazetesinde günlük karikatürler çizen ve aynı zamanda Medya Derneği Başkanı olan Salih Memecan’ın bugünkü çizgisi büyük tepki topladı.

‘Eylemciler arası bölümü’ başlığıyla verilen ve Gezi eylemlerini konu alan karikatürde yüzü görünmeyen gizemli bir kişi eylemcilere neler yapacaklarını anlatıyor.

Çizginin Sosyal medyada en çok tepki çeken bölümü ise bir eylemcinin gizemli kişi tarafından ‘ölmekle’ görevlendirilmesi oldu.

Memecan’ın çizgisi twitter’da çok tepki toplarken ‘Salih Memecan’ başlığı da en çok konuşulan konular arasına girdi.

İşte twitter'da Memecan'a gösterilen tepkilerden bazıları:

Selim Temo ‏@temoselim
Salih Memecan açlık grevleri için de "karikatür" çizmişti. kalitesi ve normali bu

Sezgi Mengi ‏@sezgimengi
Ben Salih Memecan olsaydım, önce bir olmamayı dener, sonra da olmazdım...

vartan estukyan ‏@slovenyeah
Salih Memecan'ın tek komik yanı, soyadı.

Selami İnce ‏@selamiince
Salih Memecan Menekşe ve Koray Kaya'nın Sivas'ta yakılmasının karikatürünü de çizebilir mi?

özgür ‏@ozguRugzo
salih memecan'ın evladım sen ne yapıyosun diyecek bi aile büyüğü, eşi, dostu falan yok mu acaba ya.

Şaşkın ve Tepkili ‏@OklavaliZebani
Sizincity'de para için her yol mübah galiba.

Efe Kaptanoglu ‏@efekaptanoglu
Salih Memecan'ı ciddiye alınacak bir karikatürist olarak düşünmüyorum zaten. Kimse adını hatırlamayacak.

ezgieri ‏@ezgieri
Salih Memecan ederin neyse söyle de gerekeni yapalim. Cirkinlesme daha fazla.


  ETİKETLER:

  Twitter

  ,

  Medya

  ,

  Sabah

  ,

  Aile

  ,

  Komik

  ,

  Karikatür

  ,

  SELİM TEMO

  ,

  Para

  ,

  ,

  sosyal

  http://www.radikal.com.tr/1151367115136735

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Saygı SorunSALı. - Clear

  Sorun=Problem,mesele, demektir.Sorunlu=Problemli,mesele içeren,demektir.Sorunsal=problemle ilgili,mesele gibi,demektir.Doğrusu SAYGI SORUNSALI değil SAYGI SORUNU dur.Okuyucuyu çok etkileyebilirim ve böylece fikirlerimi de hiç düşünmeden kabul ettirebilirim diyerek Türkçe'yi aksesuarlarla süslemeye çalışmak,çapaklandırmak ve kılçıklandırmaktan öte bir işe yaramaz.Eğer fikir değerliyse,en yalın şekilde ve hangi dilde ifade edilirse edilsin,değerini korur zaten...Değersiz olanı da düşünebilen kişilere böyle prezante etmenin bir yararı olmasa gerek...Düşünemeyenler için ise zaten hiçbir önemi ve faydası yoktur.Vazgeçsek diyorum,böyle şirinliklerden,ha olmaz mı?

  KARİKATÜRÜN DAHA ÖTESİNE BAKABİLMEK - DEPA

  Karikatür de olsa bazı gerçeklere dikkat çekiyor aslında. Zaten, sadece orada çizilenle değerlendirmek doğru sonuca ulaştırmayabilir. Mesele gezi olayı değil sadece. Topal Osman'ın Ali Şükrü Beyi öldürmesinden tutun, 6-7 Eylül olaylarından bu yana o kadar çok şey var ki bu ülkede organize edilen. 1 Mayıs Taksim Katliamı gibi... 12 Eylül'ün "olgunlaşmasını beklemek" gibi. Çorum-Maraş-Sivas olayları gibi. İşte bu nedenle Karikatürü dar kapsamda değil, son 70-80 yıllık tarihimizin derinliklerine bakarak yorumlamak daha doğru olacaktır kanımca. Tabii ki gezi protestosuna katılan samimi ve art niyetli olmayan insanları da karikatür kapsamındaki gibi değerlendirmek, ciddi bir itham, haksızlık, yakışıksız bir niteleme ve ön yargı olacaktır bana göre.

  Gezicilerin mizahina - tunc2013

  Katilanlarin hepsinin yonlendirildigini dusunmemek lazimo kadar yikimi yakimi kufuru gorunce ee birsekilde insan bu karikaturdeki resmi dusunuyor.Hani gezicilerin mizahi vardi ya bu resmin neden tepki cektigini anlamis degilim. Gelin bu karikaturu o mizaha havale edip tepki vermeyelim.;)Salih memecan bunu hep yapiyor kardesim olmazki yani:))Tam isabet yoksa su meshur ''eylul de goreceksiniz'' tehdidinin altinda birsey aramassaydik?! Masum agac olayinin nasild olup da milyon liralik zararlara neden oldugunu sorgulayinca karikatur cevabini veriyor.Organize isler bunlar kardesim organize!

  VAY BE....!!! TEPKIYE GEL TEPKIYE....!!! - bilmehakki

  bu kadar normal bu kadar klasik bu kadar isabetli bu kadar uyarici bu kadar aydinlatici .... şahane bir karikatüre tepki verenlerin KARİKATÜRDEN ANLADIKLARI kadar beyinleri var olsa gerek. Devletin üst seviyelerinde görev yapan başbakanlara bakanlara aşağılık seviyesiz abzürd bir tarzda saldıran çizimleri KARİKATÜR sananlar bunlar mı? demek bunların akılları İDEOLOJIK BABALARININ CEPLERİNDE duruyor, oradan ne komut gelirse öyle düşünüp yazıyorlar. Vah zavallılar vah. Akıllarına bile sahip çıkamayanlar vah.

  İfade özgürlüğüne saygı sorunsalı - thinkerbell

  İfade özgürlüğünden bahseden arkadaşlar olmuş. Kendileri aynı zamanda, ifade edilenin kendi görüşlerine uygun olduğunu da belirtmişler. İçerik kendilerinde infiale neden olmamış yani.Bendeyse infiale neden oldu. Sokaktaki insanların kendi iradeleri ile, bir dertleri olduğu için sokakta olduklarını, kimsenin örgüt olmadığını, kimsenin kimseden emir ve talimat almadığını, hatta dertlerinin birilerinin her konuda kendilerine talimat verme hakkına sahip olduklarını düşünmelerinden bıkmak olduğunu, kimseden talimat almadan sokakta olmak için ülkede yeteri kadar neden olduğunu açıklama gereği duymuyorum. Ancak, demokratik itiraz, protesto hakkını kullanmak için sokakta olan insanların, bir hukuk devletinde asla böyle bir yetkileri olmamasına rağmen, mevcut yasalarımıza göre dahi suç işlemiş olmalarına rağmen, polis tarafından öldürülmesini eleştirmek yerine, gencecik çocukların kendi istekleri ile öldüklerini söyleyen bu çizim mide bulandırıcı. Hanimiş senin ifade özgürlüğüne saygın demeyin. Her devrin adamı Salih Memecan'ı mide bulandırıcı bulmakla, işten çıkarılmasını, bir daha çizmesinin engellenmesini, hapse mahkum edilmesini, bunu çizdiği gazetenin kapatılmasını istemek farklı şeylerdir. Başbakan da olmadığım için, twitter'da ya da burada yorum yapan sıradan insanlar gibi, benim de bu konudaki fikrimi söylemem, adı geçen şahsın işini falan kaybetmesine neden olmayacak, birilerine yaranmak amacıyla kullandığı ifade özgürlüğünü kısıtlamayacaktır.

  Salih nene can? - yazarın sonu

  Sahi Salih sana ne gerek can? Trajik espiriyi soktun hayatımıza. Tamam burası terslikler ülkesi tamam sen de bu ülkenin neferi de... E sıkıldık.

  Salih Memecan - ozgurthinkshard

  Simit çiz onurunla yaşa !