Şalk ve Yüksel'in kulağı çekildi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Beyaz Enerji ve Mavi Akım soruşturmalarında ANAP'ın hedefi haline gelen iki DGM savcısı Talat Şalt ve Nuh Mete Yüksel'e dünkü toplantısında uyarı cezası verdi.

ANKARA - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Beyaz Enerji ve Mavi Akım soruşturmalarında ANAP'ın hedefi haline gelen iki DGM savcısı Talat Şalt ve Nuh Mete Yüksel'e dünkü toplantısında uyarı cezası verdi. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporları da dikkate alan kurul savcı Şalk ve Yüksel'in tartışılan tutumlarını Hâkimler ve Savcılar Yasası'na aykırı buldu. Kurul, her iki savcıya da disiplin cezalarının en hafifini uyguladı.
DGM savcısı Talat Şalk, 'Beyaz Enerji' iddianamesinde, döneminin enerji bakanı ANAP'lı Cumhur Ersümer ve ANAP'a yer vermesi nedeniyle Mesut Yılmaz'ın sert eleştirilerine hedef oldu. Savcı Şalk, kendisini eleştirenleri 'siyasi ahlaksızlıkla' suçlayınca gerginlik arttı. Şalk ayrıca ANAP Milletvekili Cavit Kavak'ın telefonlarının dinlenmesi yolunda karar aldığı gerekçesiyle tekrar gündeme geldi. ANAP savcıyı şikâyet ederken, Adalet Bakanlığı da savcı hakkında soruşturma başlattı. Yüksel de ANAP'la ilişkilendirilen Mavi Akım soruşturması nedeniyle soruşturma geçirdi. Savcıların karara karşı yargıya gitme hakkı yok, HSYK'-dan, 'cezayı gözden geçirmesini' isteyebilecekler.