Şalk'a ilk aklama

Adalet Bakanlığı müfettişlerinin yer değiştirmeye kadar varabilecek ceza talebinde bulundukları Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'a, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) sahip çıktı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı müfettişlerinin yer değiştirmeye kadar varabilecek ceza talebinde bulundukları Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'a, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) sahip çıktı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, HSYK'nın, 'Beyaz Enerji' soruşturmasında doğrudan IMF ve Dünya Bankası temsilciliklerinden bilgi ve belge istemesi nedeniyle hakkında soruşturma açılan Şalk'a cezaya gerek görmediğini açıkladı.
Türk, Şalk hakkında 'Beyaz Enerji' soruşturmasındaki açıklamaları nedeniyle yapılan soruşturmanın raporuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
"Müfettişlerin 'sürgün' cezası istediği gerçek değil, ayrıca ceza önermelerinden çok kurul kararı önemlidir. Ceza önerisi olsa bile HSYK'nın bunu kabul etmeyeceğinin örnekleri var. Şalk'la ilgili daha önceki soruşturma raporundaki görüşlerin aksine HSYK kendisine ceza vermeye gerek görmemiştir. Soruşturma sonuçları açıkça tartışılmaz. Yasal prosedür belli, herşey usüle göre sonuçlandırılır."
Tepkiler yıldırmadı
Savcı Şalk'ın diplomatik teamülü izlemeyip Adalet ve Dışişleri bakanlıkları kanalı yerine, doğrudan IMF ve Dünya Bankası temsilciliğine yazı yazarak enerji konusunda ellerindeki bilgi ve belgeleri kendilerine göndermesini istediği ortaya çıkınca ortalık karışmıştı. Başbakan Bülent Ecevit, Şalk'ı açıkça suçlamış, Adalet Bakanı da yapılanın uluslararası anlaşmalara aykırılığına dikkat çekerek, Şalk hakkında soruşturma talimatı vermişti. Soruşturmacı müfettişler de Şalk'a ceza verilmesini önermişti. Şalk, yaptığını 'Ben özgürüm' diye savunurken, bakanlık cephesi 'Savcılar keyfi davranamaz, yasalarla bağlıdır' diye uyarmıştı.
ANAP lideri Mesut Yılmaz'ı siyasi ahlaksızlıkla suçlaması dahil birçok davranışı disiplin suçu kabul edilerek hakkında ceza önerilen Şalk hakkında HSYK'nın vereceği karar merak ediliyor. Kurul'un genel eğilimi, siyasilerle yaşanan tartışmalarda hakim ve savcıları ezdirmeme yönünde. Kurul'un IMF'ye yazı işlemine aklama kararı da buna kanıt gösteriliyor.
Duruşmalara katılmaya başladı
Bu arada, önceki gün kendi açtığı 'Beyaz
Enerji' davasının duruşmasına dahi katılmayan Şalk, dün yapılan görevlendirmeyle duruşmalara çıkmaya başladı. DGM'deki savcılar arasındaki kıdemi nedeniyle uzun süredir duruşmalara çıkmayan Şalk, dün Karagümrük Çetesi davasında duruşmada görev aldı..