Saltık: Ertaş'ı anma törenine ailesi katılmayacak

Saltık: Ertaş'ı anma törenine ailesi katılmayacak
Saltık: Ertaş'ı anma törenine ailesi katılmayacak
Halk ozanı Neşet Ertaş'ın türkülerinin telif hakkı sahibi ve yapımcısı Hasan Saltık, yarın Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı anma etkinliğine itiraz etti. Saltık, "Rahmetli ne sağa ne sola çekilmek istemezdi" dedi.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

‘Bozkırın Tezenesi’ diye bilinen ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün birinci yıldönümünde yarın memleketi Kırşehir’de anılacak. Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak Ertaş’ı anma törenine Ahilik Haftası kutlamaları için Kırşehir’e gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Başbakan Erdoğan, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan’ın da aralarında bulunduğu sanatçılarla Ertaş’ın ‘Gönül Dağı’ türküsünü söyleyecek. Ertaş’ı anma etkinliğine siyasilerin de katılacak olması tartışmalara neden oldu. Ertaş’ın türkülerinin telif haklarının sahibi ve yapımcısı Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık törene itiraz etti. Etkinlikten son hafta haberdar olduğunu ve Ertaş’ın ailesinin de ‘Bize de bu hafta haber verildi, konu mankeni gibi arandık’ dediğini aktaran Saltık, ailenin törene katılmayacağını açıkladı.

İki tarafa da küskündü

Ertaş’la yıllara dayalı bir ilişkisi olan Saltık, ozanın Türkiye ’ye dönmeden önce Almanya’da çok kimsesizlik çektiğini ifade etti: “Almanya’da hep düğün salonlarında çalmış. 12 Eylül sonrası sık sık Türkiye’den ozanlar çağrılırken, Neşet Ertaş’ı gecelere hiç davet etmemişler. Sahip çıkmamışlar. Bunun acısı çok yaşamıştı. Politikadan hoşlanmaz, bir tarafa çekilmek istemezdi. Bir dönem ‘Sağcıların ozanı’ gibi algılanıyordu. Bu da onu çok rahatsız ederdi.” Ertaş’ın Mahsun Şerif hayranı olduğunu anlatan Saltık, bu sevgiyi şöyle dile getirdiğini söylüyor: “Mahsuni Şerif’i çok severdi. Hep onu dinlediğini söylerdi. ‘Ben onun kadar açık olamadım ama benim türkülerimde de aynı mesajlar var’ derdi. ‘Ben halk ozanıyım’ sözünü dilinden düşürmezdi.” Ertaş’ın Türkiye’ye döndükten sonra da politikaya mesafeli olduğunu vurgulayan Hasan Saltık’a göre, şimdi anmasının da politik isimlerle yapılması anısına uygun değil:“İki tarafa da küskündü. Doğru bildiklerini yapmaya gayret ederdi. O yüzden Almanya’da yıllarca 200 Mark gibi paralara çalıştı. Düğün salonlarından çıkmadı. Türkiye’ye dönüp değeri yeniden hatırlandıktan sonra sağa sola çekmeye çalıştılar ama öyle bir düşüncesi hiç olmadı. Bana anlattığı ve çok üzüldüğü bir anısı vardı. Bir gün sahnede Pir Sultan Abdal’dan bir türkü söylemiş. İnişinde dövülmüş, ‘Sen Pir Sultan Abdal’ın türküsünü ne hakla söylersin?’ demişler. Bunun sızını yüreğinde hep taşıdığını anlatmıştı.”

Erken haber verilmedi

Bütün organizasyon bittikten sonra anma etkinliğinden haberdar olduklarını anlatan Saltık, “Telif haklarının sahibi ve yapımcısı olarak ben; ve aileyi temsilin Hüseyin Ertaş en son bilgilendirildik. En azından önceden haberdar etseler katılmama kararı vermezdik. Herkes Neşet Ertaş’ı anabilir, gece yapabilir ama bunun politik ve ticari amaçlı kullanılması bizi rahatsız eder” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/115272411527244

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MUHTEŞEM DAVRANIŞ... - bander

  Her şeyi kendi siyasi amaçlarına alet etmeye çalışan RTE ye çok güzel bir cevap...RTE düşünmeli; tüm ömrünü Neşet Ertaş gibi yaşayanların yaşam biçimine düşman olarak geçiren her fırsattta yok etmeye çalışan bir adam bu anna programına rant için değil de ne için gider... aileyi kutluyorum...

  Neset Ertas'ima 1 - celal103

  Ne demek basbakan katilmasin daha dun basbakanin cenazeye katilimina itiraz etmiyen aile"(rant besindeyken)" bugun saga sola cekilecek diye itiraz ediyor. Ayip basbanin hele ki ""Büyük Ozan 74 yıl Alevi Türkmen, Abdal olarak yaşadı, duygularını, felsefesini saza, söze döktü. Kendisi de ?Bektaşi kültüründen, Alevi kültüründen? geldiğini hep söyledi. ?Ailesinin istegi? yada ne gerekçeyle olursa olsun ?Devlet? inancına uygun olarak Cemevi ritüeliyle ?gömülme hakkı'nı ona çok gördü. Hem de yoğun taleplere rağmen. Bu durum ne insafa, ne hoşgörüye, ne inanç özgürlüğüne, ne de demokrasiye sığar. Ertaş?ın değerlerine, inancına saygı gösterilmeliydi. Onu sevenler, bu haksızlığı sineye çekerek Cami'de cenazesinin arkasından saf tutu. Devlet erkanı, siyasi parti temsilcileri,sanat ve kültür hayatından çok sayıda isim ordaydı. Babası Muharrem Ertaş'ın mezarının ?ayak ucuna'da toprağa verilmesi şimdi Bağbaşı Mezarlığı'na yeni bir anlam daha yükledi. " Bu yaziyi okudugumuzda nereden nereye diyebiliriz devaminda bir sayfanin linkinide yukledim.Neseti daha iyi anlamak ve kullanmamak icin yapilmasi gerekenler. http://www.gercekgundem.com/?c=70138

  yine ideoloji - likapa

  her zaman ve her yerde olduğu gibi neşet ertaşın adını da chp siyasete alet ediyor.ailenin uyanık olması lazım.chp nin olduğu yerde sağduyudan bahsedilemez.beyoğlundaki palalı senaryosunu da chp nin organize edip akp nin üzerine yıkmaya çalıştığı bizzat barbaros şansal tarafından açıklandı. bu ülke chp yi daha ne kadar sırtında taşıyacak.

  Samimiyet lazım... - testereci

  Ey siyaset bezirganları ne zamandan beri onun değerini anladınız? Neşet ustayı rahat bırakın, o bozkırında mutlu, sahte saygınıza ihtiyacı yok!!