Şalvarlı Badminton Turnuvası'nda hedef Olimpiyatlar

Şalvarlı Badminton Turnuvası'nda hedef Olimpiyatlar
Şalvarlı Badminton Turnuvası'nda hedef Olimpiyatlar
Mersin'deki Şalvarlı Badminton Turnuvası'na katılım yüksekti. 7'den 70'e herkesin ilgi gösterdiği turnuvadan sonra köylüler AKP'li Üskül'den Olimpiyat Hazırlık Merkezi istedi

MERSİN - Mersin merkez ilçe Yenişehir Kaymakamlığı’nın organizasyonunda yapılan "Değirmençay Erik ve Elma Şenliği" kapsamında "Şalvarlı Badminton Turnuvası" düzenlendi. Turnuvaya katılan AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Kaymakam Eyüp Sabri Kartal ile maç yaptı.

Kent merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Değirmençay beldesinde, "muhtarlar", "imamlar", "minikler", "yıldızlar" ve "büyükler" kategorilerinde gerçekleştirilen turnuvada, Üskül ve Kartal arasındaki maç 5-5 berabere sonuçlandı.

Köylülerin derece için kıyasıya yarıştığı turnuvada, 62 yaşındaki Durdu Taşkın ile 50 yaşındaki Ümmihan Ersoy ise "Centilmenlik maçı" gerçekleştirdi. Maçta, Ümmihan Ersoy, 12-7’lik skorla maçı kazandı.

Centilmenlik maçına katılan Durdu nine, 5 çocuk annesi ve 5 torun sahibi olduğunu, daha önce badminton oynamadığını, ancak gelen teklife gençlere örnek olabilmek için "hayır" diyemediğini söyledi.

BARAJ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül, maçın ardından yaptığı konuşmada, köyü sosyal ve ekonomik yönden güçlendirmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "3 yerde baraj çalışmalarımız sürüyor. Bunlar tamamlandığında halkımızın üretim faaliyetlerinde ciddi bir rahatlama yaşanacak. Köylerimizdeki ürünlerin tazeliğini kaybetmeden ulaşımını sağlamak için de soğuk hava depolarının oluşturulması amacıyla çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

Yenişehir Kaymakamı Kartal da ilçedeki üretim faaliyetlerini anlatarak, Değirmençay beldesinde çok kaliteli erik ve elma yetiştirildiğini vurguladı.

Bu yıl ilki düzenlenen etkinlikle beldenin tanıtımına ve üreticilerin hasat sevinci yaşamalarına katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Kartal, şenliği geleneksel hale getirmek istediklerini kaydetti.

ÜSKÜL’DEN "OLİMPİYAT HAZIRLIK MERKEZİ" İSTEDİLER

Bu arada, turnuvanın ardından Durdu ninenin de aralarında bulunduğu bir grup köylü, Üskül’ün yanına giderek, badmintonda daha iyi bir noktaya gelebilmek için düzenli olarak antrenman yaptıklarını, spor sayesinde günün stresinden uzaklaşma fırsatı yakaladıklarını ancak, bazı eksiklerinin bulunduğunu anlattılar. Köylüler, "Olimpiyat Hazırlık Merkezi" yapılması halinde çalışmaları daha profesyonel gerçekleştirme imkanı bulacaklarını bildirdiler.

Üskül ise 1 milyon TL’lik ödenek ile kentin farklı noktalarında 4 tane merkez oluşturulabileceğini belirterek, "Böyle bir taleple karşılaşmak beni çok mutlu etti. Burada 7’sinden 70’ine herkes badmintonla ilgileniyor. Bugünkü turnuva da bunun somut bir kanıtı. Talebi karşılamak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Belki istenilenin tamamını bir anda yapamayız, ama işe bir ucundan başlayabiliriz. Olimpiyatlarda köylü çocuklarımızın yer aldığını görmek hepimizi çok mutlu edecektir" dedi.

Turnuvada dereceye girenlere madalyaları verildikten sonra, elma ve erik yetiştiricileri arasında düzenlenen yarışmada dereceye girenler Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Şenlik kapsamında "erik ve elma güzelliği" yarışmaları da yapıldı.

Köy halkından bir gencin "oryantal gösterisi" yaptığı, yerel sanatçıların sahne aldığı şenlikte, erik ve elma güzelleri de seçildi.(aa)