Samandağ'da 'âşık' cinayetleri

Samandağ'da 'âşık' cinayetleri
Samandağ'da 'âşık' cinayetleri

Hatay?ın Samandağ ilçesi, Semire Karaağaçlı-Selim Sağaltıcı çiftinin (üstte) katili bulunamamışken ikinci olayla ?seri cinayet? korkusuna kapıldı.

İnternette tanışan iki sevgili, Samandağ sahilinde, otomobil içinde öldürülüp denize atılmış olarak bulundu. Bölgede üç ay önce de nişanlı bir çift, araçlarının içinde öldürülmüştü
Haber: MEHMET EZER / Arşivi

HATAY - ‘Asi’ dizisinde Asi ile Demir’in romantik anlarına sahne olan Samandağ sahili, şimdi âşıkların otomobillerinin içinde öldürüldüğü seri cinayetlerle anılıyor. Selim Sağaltıcı ile nişanlısı Semire Karaağaçlı’nın öldürülmesinden üç ay sonra, bu kez internette tanışan sevgililer Sinan Berrak ile Nevin Güler cinayete kurban gitti.
Hatay’ın, Suriye sınırındaki Samandağ ilçesine korku salan ilk cinayet 14 Kasım 2008’de işlendi. Sutaşı beldesinde oturan 28 yaşındaki Semire Karaağaçlı ile 30 yaşındaki nişanlısı Selim Sağaltıcı, bakkala sigara almak için çıktı ancak bir daha geri dönmedi. Çiftin cesetleri gece yarısı Antakya-Samandağ karayolunun Güneysöğüt Köyü yakınlarında otomobilde bulundu. Başlarından vurularak öldürülen çiftin katili bugüne kadar bulunamadığı gibi, en küçük bir ipucu da elde edilemedi.
Samandağ’daki güvenlik birimleri nişanlı çift cinayetini çözmeye çalışırken, geçen pazartesi gecesi polis telsizleri benzer bir cinayeti daha merkeze anons etti. İhbar üzerine ilçenin denize girilen, sosyal tesislerin bulunduğu Çevlik sahiline giden polis ekibi kıyıda genç bir kadın ve erkek cesediyle karşılaştı. Çalıştığı Suudi Arabistan’dan izinli olarak Hatay’a gelen Sinan Berrak ile internette tanıştığı kız arkadaşı Çorumlu Nevin Güler’in, kiralık bir otomobilde dışarıdan tabancayla ateş açılarak öldürüldüğü, cesetlerin araçtan çıkartılıp  denize atıldığı belirlendi.
Benzer iki cinayette dört kişinin öldürülmesi üzerine Hatay Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası dedektifleri de olaya el koydu. Bir yandan jandarma, diğer polis, en küçük ipuçlarına ulaşabilmek için birçok kişinin ifadesine başvurup, parmak izleri ve cinayetin işlendiği yerlerdeki ayakkabı izleri ile saç tellerine kadar titiz bir araştırmaya yöneldi. Öldürülen bir çiftin nişanlı, diğerinin üç -dört gündür ilçede dolaşan sevgililer olmasının, katilin çiftleri hedef aldığını düşündürttü. 

‘Sokağa çıkamaz olduk’
Vücuduna iki kurşun isabet eden Sinan Berrak dün toprağa verildi. Oğlunun sekiz yıldır Suudi Arabistan’da beyaz eşya tamirciliği yaptığını, iki ay önce izine geldiğini anlatan baba 57 yaşındaki Cevdet Berrak, kimseyle bir düşmanlıkları olmadığını söyledi. Oğluyla birlikte öldürülen Nevin Güler’in geçen cuma günü Samandağ’a geldiğini söyleyen baba Berrak, “Oğlum ölmeden önce yanına gelen kızla internette tanıştığını söylemişti. Kızın, turizm rehberi olduğunu anlatmıştı. Biz bu kızı tanımıyoruz. Sadece cenazemizi almak için beklerken Çorum’dan gelen ailesiyle tanıştık, kendilerine başsağlığı diledim. Aile olarak başka bir ilgimiz ve bilgimiz yok” dedi. Daha önce ilçede nişanlı bir çiftin otomobilde tabancayla öldürüldüğünü, katillerinin hâlâ yakalanamadığını belirten Berrak, “İnsanlar sokağa çıkamaz oldu. Bu cinayetlerin bir an önce aydınlatılması insanları endişeden kurtaracaktır” diye konuştu.
Mersin Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulu mezunu olan Nevin Güler’in cenazesi de ailesi tarafından alınarak götürüldüğü memleketi Çorum’un merkez Çayyayla Köyü’nde defnedildi. Okulunu bitirdikten sonra Çorum’a dönmediği ve turizm rehberliği yaptığı belirtilen Nevin Güler’in  ailesi, cinayetin gasp amacıyla işlendiğini öğrendiklerini söyledi.