Samatya cinayeti zanlısı: Hatırlamıyorum

Samatya cinayeti zanlısı: Hatırlamıyorum
Samatya cinayeti zanlısı: Hatırlamıyorum
85 yaşındaki Marissa Küçük'ü 'canavarca hislerle' öldürmekle suçlanan Murat Nazaryan hâkim karşısında ilk ifadesini verdi. Akrabaları da mahkemedeydi.
Haber: PINAR ÖĞÜNÇ - pinar.ogunc@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen yıl Samatya’dan yaşlı Ermeni kadınlara yönelik bir dizi saldırı haberi gelmişti. Önce 28 Kasım’da 84 yaşındaki Turfanda Aşık evinde öldüresiye dövüldü; ölmekten tesadüfen kurtuldu. Bir ay sonra 85 yaşındaki Marissa Küçük alışverişten dönüp evine girerken darp edildi. Aslında darp hafif bir fiil kalıyor. Küçük’ün çenesi kırılmış, vücudunda sağlam kemik kalmayıncaya dek dövülmüş, gözü çıkarılmış ve on küsur yerinden bıçaklanmıştı, öldü. Bir hafta sonra yine yaşlı bir kadın tehdit edilmiş, 22 Ocak 2013’te de evine girmek üzere olan bir kadın daha saldırıya uğrayarak gözünü kaybetmişti.
Hayatını kaybeden Marissa Küçük’ün elindeki yüzükler, küpeleri ve kulaklığı kayıptı ama misal masanın üzerinde açıkta duran para alınmamıştı. Tıpkı diğer saldırılarda olduğu gibi. Bu da saldırıların sistematik bir nefret suçu olduğunu düşündürüyordu. Derken fail zanlısı olarak bir Ermeni vatandaş tutuklandı. Murat Nazaryan (38), yakınlarını erken kaybetmişti. Acılı bir aileden geliyor, yoksul, hatta evsiz bir hayat sürüyordu. Bir dönem uyuşturucu kullanmıştı. Oto hırsızlığından cezası da vardı. Cinayeti onun işleyip işlemediğinin ötesinde bir soru işareti de, yalnız olup olmadığı yahut birileri tarafından azmettirilip azmettirilmediğiydi. Duruşma salonunda kamburu çökük duran bu ufak tefek adam fail miydi, tek fail miydi? 

Karakolda psikolojik baskı

Davanın dünkü ikinci duruşmasında, daha önce avukatı olmadığı için dinlenmeyen Nazaryan, mahkeme heyeti karşısında ilk savunmasını yaptı. Sorulara sürekli “Hatırlamıyorum. Bu cinayeti ben işlemedim” diye cevap verdi. “Hatırlamıyorum, işlemiş de olabilirim” dediği karakol ifadesi için o sırada psikolojik baskı altında olduğunu söyledi. Birçok yakını dışında, sinir haplarıyla duran kızı Bayzar Midilli, sakin durmaya çalışan oğlu Yaşar Küçük ve annesini o halde gören tek kişi oğlu Zadik Küçük de salondaydı. Zadik Küçük, gözünün önünden gitmeyen o sahneyi anlatmıştı girmeden “Yaşlı bir kadına bunu yaptıracak ne olabilir?” diyordu.
Duruşma, soruşturmanın genişletilmesi kararıyla 4 Kasım’a ertelendi. Genişletmek ne demek? Örneğin daha önceki celsede anılan, diğer darp edilen kadınların da dinlenmesi, sanıkla yüzleştirilmesi… Bu daha yapılmamış. Bu duruşmaya ilk kez Nazaryan’ın akrabaları da gelmişti. Duruşma öncesi Nazaryan’ın böyle canice suç işleyecek biri asla olmadığından söz ettiler. Bu işin arkasında birilerinin olduğuna dair şüpheleri vardı. “Biz de mağduruz. Her şey açığa çıksın ki, biz de temizlenelim” diyorlardı. Böyle bir cinayette tek delilin kan örneği olup olamayacağını soruyorlardı. Ne diyebilirdim ki?
Mahkeme çıkışı Küçük’ün ailesi davanın yavaşlığından şikâyetçiyken, Nazaryan’ın akrabaları da “Adalet istiyoruz” diye bağırıyorlardı. Adalet neredeydi, yerini bulacak mıydı?


  http://www.radikal.com.tr/114619411461942

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çetrefilli - X120

  Yaptım mı yapmadım mı hatırlamıyorum gibi açıklamalar yapan biri, net bir hedef kitle belirleyip, sistematik olarak suç mu işlemiş? Üstelik mağdurların da şüphelinin de "soy kodu" aynı mıymış? O halde, saldırılar ırkçı değilse, muhtemelen emlak rantı niyetiyle yapılmıştır. Her halükarda "katil uşak" deyip geçiştirilemeyecek kadar çetrefilli duruyor.

  Gedik büyük - uzayda bir yer

  Türk yargısı yıllarca cuntacıların elinde oyuncak oldu. Şimdi ipler kimin elinde bilen yok.(!) Bu faşist antidemokratik zihniyetin yıkılması lazım. Sırf ermeni olduğu için, ortada hiçbir delil yokken, bir insana bu şekilde muamele yapılması hiçbir din, ırk veya zümrede yoktur. Zavallıya kimbilir ne işkenceler yaptılar da, çocuk söylediklerini sapıttı, yapmış olabilirim dedi. Belkide suçludur bilemeyiz, ama ortada delil yok, birşey yok. Araştırmanı yap, delil bul suçluluğu ispatla, istediğin cezayı ver, hatta idam et. Ama sırf suçlu aradığın için, etnik kökeni farklı diye bu ülke insanına zulm etme.