Samatya saldırılarının 'sırları' hâlâ sürüyor

Samatya saldırılarının 'sırları' hâlâ sürüyor
Samatya saldırılarının 'sırları' hâlâ sürüyor
Samatya'da, 85 yaşındaki Maritsa Küçük isimli kadının öldürülmesi olayının faili olduğu iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan Murat Nazaryan dördüncü kez hakim karşısına çıktı.

İSTANBULİstanbul Samatya’da geçtiğimiz yıl meydana gelen yaşlı Ermeni kadınlara yönelik saldırılara ilişkin sır tam olarak aydınlatılamadı. Olaylarla ilgili tek şüpheli olarak tutuklanan Murat Nazaryan 85 yaşındaki Maritsa Küçük’ü öldürdüğü iddiasıyla bugün bir kez daha hakim karşısına çıkarken, Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin, semtteki diğer saldırılara ilişkin dosyaların da incelenmesini istedi.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ndeki İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Murat Nazaryan ve taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Erol Ceylan, sanık Murat Nazaryan'ın akıl hastalığının olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi'nden henüz bir raporun gelmediğini belirtti.

Küçük Ailesi'nin avukatı Eren Keskin, olay mahallinde üzerinde kan lekesi olduğunu tahmin ettikleri iki örtü bulunduğunu söyleyerek, "Bu örtülerde kan izi olup olmadığı, ayrıca vücut izi olduğu taktirde veya sürüntü örneği olduğu taktirde Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, sanığa veya üçüncü şahıslara ait olup olmadığı hususunda rapor aldırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca evde masanın üzerinde bir de ameliyat bıçağı bulundu. Bu bıçağın da incelenmesini talep ediyorum" diye konuştu. Avukat Keskin, yine Samatya'da darp edilen 83 yaşında Sultan Aykar'la ilgili dosyaya savcılıkça takipsizlik kararı verildiğini hatırlatarak, "Bu soruşturmayı yapan polis memurlarının ve tanıklık yapanların duruşmada dinlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca Samatya'da darp edilenlerden Turfanda Aşık'ın dosyasının mahkemeye getirtilmesini istiyorum" dedi.


SANIK, SABIKALILAR ALBÜMÜNÜ GÖRMEK İSTEDİ

Sanık avukatı Cafer Gül ise, müvekkiliyle cezaevinde görüştüğünü belirterek, "Kendisine bu işte yer alan faillerin fiziki özelliklerini ayrıntılı olarak gerek bana ve gerek mahkemede anlatmasını istedim. Ancak sanık ayrıntılı olarak bilgi veremedi. Kendisi polis tarafından tutulan sabıkalılar albümünü görmesi halinde olayın faillerini tanıyabileceğini ve bilgi verebileceğini söyledi" diye konuştu.


KAN LEKESİNİN BULUNDUĞU İKİ ÖRTÜ İNCELENECEK

Mahkeme heyeti, Avukat Eren Keskin'in evde bulunduğunu iddia ettiği iki örtüdeki kan lekesi veya sürüntü örneklerinin daha önce dosyada yer alan raporlarla karşılaştırılarak sanığa, maktule veya üçüncü şahıslara ait olup olmadığı hususunda Adli Tıp Kurumu'nda inceleme yaptırılmasına karar verdi. Olay yerinde bulunduğu belirtilen ameliyat bıçağının da delil olabileceği gerekçesiyle tutanakla emanet memurluğuna gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, sanığa sabıka albümünün gösterilmesi talebinin daha sonra değerlendirilmesine hükmetti. Mahkeme heyeti, mağdur Turfanda Aşık ile ilgili soruşturma dosyasının Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesine, Sultan Aykar soruşturmasındaki tanıkların dinlenmesi taleplerinin de daha sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İddianamede Sanık Nazaryan'ın, "canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.


ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Öte yandan duruşma öncesi adliyenin karşısında bulunan alanda İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon'u ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Maritsa Küçük'le ilgili önemli noktaların hala karanlıkta olduğu ve soruşturmanın baştan savma yapıldığı ifade edildi.


‘ANNEMİ BİR KERE ÖLDÜRDÜLER BİZ HERGÜN ÖLÜYORUZ’

Maritsa Küçük'ün kızı Bayzar Midilli, annesinin hiç kimseye bir kötülüğünün olmadığını belirterek, "Bize neden bunu yaptılar. Benim annemi bir kere öldürdüler, biz her gün ölüyoruz. Uyuyamıyoruz" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Amerika'da yaşadığı ve duruşma için Türkiye 'ye geldiği öğrenilen Küçük'ün diğer kızı Eva Baymuş da, "Biz bunu hak etmedik. Neden bunu yaptılar. Neden annemi öldürdüler. Annemi niye öldürdüklerini açıklasınlar. Biz ölene kadar annemin arkasındayız. Annemin kanı yerde kalmayacak. Devletimizden bunu bulup çıkarmasını rica ediyorum. Suçlu ölene kadar yatsın" dedi. (Serpil KIRKESER - Cem TURSUN / DHA)