Samatya saldırılarının zanlısı tutuklandı

Samatya saldırılarının zanlısı tutuklandı
Samatya saldırılarının zanlısı tutuklandı
İstanbul Samatya'da bir yaşlı kadınının öldürülmesi ve dördünün yaralanması olayının faili olduğu belirtilen bir kişi nöbetçi mahkemece tutuklandı
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Şişli ve Fatih’te yaşlı kadınlara yönelik kesici aletlerle gerçekleştirilen saldırıların zanlısı Murat Nazaryan gözaltına alındı. Fatih’te öldürülen Marisa Küçük’ün evindeki çantadan elde edilen kan örneği ile Nazaryan’dan alınan kan örneğinin birbiriyle aynı çıktı. İki aydır kaldığı pansiyonda yakalanan Nazaryan’ın bazı mağdurlar ile görgü tanıkları tarafından da teşhis edildiği belirtildi. 

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulaması yapılan 38 yaşındaki Murat Nazaryan suçlamaları kabul etmedi. Bazı mağdurlar ile görgü tanıkları tarafından teşhis edilen Murat Nazaryan’dan alınan kan örneği ile öldürülen Maritsa Küçük’ün evindeki çantada bulunan kan örneğininin birbiriyle uyduğu belirlendi. Katil, Maritsa Küçük’ü bıçakla öldürürken elini kesmiş ve çantayı karıştırırken oradaki zarfa kanı bulaşmıştı. Daha önceden hırsızlık suçundan 2 sabıkası olduğu ortaya çıkan Nazaryan’ın işsiz olduğu, iki ay önce çalıştığı çay bahçesinden ayrıldığı belirlendi. Samatya’da, biri cinayet 4 ayrı yaşlı kadına yapılan saldırının Murat Nazaryan tarafından gerçekleştirildiği iddia edilirken Şişli’deki benzer saldırı ile ilgilisi ise halen araştırılıyor. Nazaryan’ın saldırıları gasp amaçlı gerçekleştirdiği öne sürülüyor. 

 

ADLİYEYE GETİRİLDİGözaltına alınan Murat Nazaryan Gayrettepe'de bulunan Asayiş şube'deki işlemlerin tamamlanmasının ardından Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Zanlıyı adliyeye getiren polis aracına 3 polis aracı da eşlik etti. Zanlı, adliyeye otopark bölümünden alındı. 
 

ARAÇTA İTİRAF


Murat Nazaryan'ın polisteki resmi ifadesinde, "Hiç bir şey hatırlamıyorum" dediği ancak kendini adliyeye götüren otomobilde saldırıları gerçekleştiren kişi olduğunu itiraf ettiği öne sürüldü. Edinilen bilgiye göre şüpheli kendisini götüren polislere ağlayarak, "Olayları ben gerçekleştirdim. Bu kadınlardan gasp ettiğim altınları Beyazıt'ta bulunan bir kuyumcuya sattım" dedi. Bu ifadeler tutanakla kayıt altına alınırken şüpheli hastanede doktor kontrolünden geçirildiği sırada durum soruşturmaya bakan savcıya bildirildi. Soruşturmaya bakan savcının talimatı üzerine ekipler şüphelinin söylediği kuyumcuya gönderildi. Kuyumcuya giden ekip, satıldığı iddia edilen takıların akıbetini araştıracak. Güvenlik kamera kayıtları da incelenecek. Öte yandan, şüpheli Nazaryan'ın para karşılığında oturum almak isteyen Romen uyruklu bir kadınla 2000 yılında evlilik yaptığı belirlendi. Polis kimliğini belirlediği kadını ifadesini almak üzere arıyor. Polis, Nazaryan'a ulaşabilmek için daha önceden belirlenen eşkal bilgilerine benzer 15 kişiden kan örneği aldığı ve bu kişilerin kanlarının olay yerinden bulunan kan örneği ile uymadığı için serbest bırakıldıkları öğrenildi.

 

ÖZEL HD KAMERA YERLEŞTİRİLDİ


Samatya’da meydana gelen olaylardan sonra İstanbul Polisi, bölgede olağanüstü önlemler aldı. Asayiş Şube Önleyici Hizmet Büro Amirliği ekipleri, güven timleri ve Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden çok sayıda polis bölgeye kaydırıldı. 200 Güven Timi Samatya’da 7/24 esasına göre sürekli zanlıyı arama çalışmaları yaptı. Pazar günleri kilise ayinlerini bile takip edilmeye başlandı. Polis, katilin karanlık sokaklardan ve MOBESE kameralarının görmediği kör noktalardan yararlanarak kaçtığını tespit ederek bu sorunun giderilmesi için çalışma yaptı. Belediye ile işbirliği yaparak karanlık sokaklar aydınlatıldı. Semte çözünürlük kalitesi yüksek 15 HD kamera yerleştirdi. Polis, bütün semt esnafına kartlarını dağıtarak şüpheli bir durum gördüklerinde kendilerini aramalarını istedi. Kilise yetkilileri ve semtin ileri gelenleriyle sürekli bilgi alış verişi yapmaya başladı.


YÖNTEM AYNI


İlk olay 28 Aralık’ta yaşandı. Saldırgan, bakkal dükkânı olan Maritsa Küçük’ü (85) tek başına yaşadığı evinde vahşice öldürdü. Ziynet eşyalarını da alıp kaçtı. Polis bu olaydan önce de Feriköy’de yalnız yaşayan yaşlı bir kadının aynı şekilde öldürüldüğünü tespit etti. Hemen ardından 87 yaşındaki T.A. da oturduğu eve girdiği sırada bıçaklı saldırıya uğradı. T.A. hastanede yoğun bakıma alındı. Hemen ardından ise S. A. evine girerken bıçaklı saldırıya uğradı. Komşuların yetişmesi üzerine saldırgan kaçtı. S. A. kurtarıldı.

 
SALDIRILAR ERMENİLERE YÖNELİK İDDİASI


Mağdurlar arasında 2 Türk, 3 Ermeni yaşlı kadın bulunurken, saldırıların Ermeni vatandaşlara yönelik ırkçı saldırı olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Bazı sivil toplum kuruluşları olaylarla ilgili protesto gösterileri düzenlemişti. 


  http://www.radikal.com.tr/1123745112374515

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başka şey beklenmezdi zaten devletten.. - redensart

  bu uydurma bir operasyondur. adam bir pansiyonda kalıyormuş. muhtemelen meczubun tekini bulup üzerine yıktılar. mehmet metiner'e giya suikast "düzenleyen" zavallıya yaptıkları gibi... türk devletine yakışan "muhteşem bir operasyon"!..

  Kekok - urolog

  Ermeni kadinlarin öldürülmesi konusunda gercekten yorumlar biraz aceleci yapildi galiba. Özür dilenmesi gerekir. Ama siz de istediginiz kadar inkar edin, dünyayi inandiramayacaksaniz. Elinizde kürtlerin ve ermenilerin kani duruyor hala.

  o halde,an itibariyle "hepiniz Türksünüz" değil mi? - leonefa

  eyvah! adam Ermeni çıktı iyi mi? ogün samast gibi faşizmin "f" sini bilmeyen, Kirk Kerkorian Vakfından kiralık bir milliyetçi(!) hayal edip heveslendiniz yine ama olmadı.. hepiniz Ermeni olamadınız bu sefer,başka sefere yine tühh

  Nerde Eleştirenler - darwin3416

  Bu olay ortaya çıktığı zaman kendinisi Aydın, Gazeteci olduğunu ifade eden kişiler her gün TV lerde köşe yazılarında polisi, emniyeti suçluyordu, failller bilerek yakalanmıyor, devlet katilleri biliyor, saklıyor, vs. yorumlar yapıyorlardı, peki şimdi o kişiler çıkıp Türk halkından özür dileyeceklermi?

  Eleştirilen Türk olma hali değil; bunun cinayete de varan ırkçı konumlanışları idi. - kargıyel

  Yorum kutucukları 'hani nerede ırkçı saldırı' diyenlerin salvolarıyla dolmuş.Ortaya çıkan masumiyet durumu ile birlikte 'Ermeniler tarihte de öyleydi- böyleydi',' Türk olmak suçlu olmak anlamına gelir oldu artık' gibisinden bir takım çıkarımlarda bulunulmuş.Sanırım akıldan kaçırılan gerçek şu: Yaklaşık 14 milyonluk bir nüfusa sahip İstanbul'da yaşayan Ermeni sayısı binlerle ifade edilir.Saldırıda hedef olanların dördü de Ermeni etnisine sahip ve dördü de kadın.Ermenilere yönelik kadim düşmanlığın sözcükler düzeyine kadar indiği,askerde iken katledilen Sevan'dan tutun da sokak ortasında arkasından vurulan Hrant'a kadar Ermenilere yaşam hakkının tanınmadığı bu ülkede suçlular olarak Irkçı-faşistleri göstermek son derece doğal değil midir? Ayrıca dikkat çekilmesi gereken nokta da Türklerin değil ırkçıların suçlandığı? Yani olaylarda failin Ermeni bir erkek çıkmış olması tüm Türkleri son anda ırkçılıktan sıyırmadı.Olaylarda potansiyel suçlu Irkçı-faşistlerdir diyenlerin neyi kast ettiği ayan beyan ortada..'Ohh be; biz ırkçı değiliz hepiniz yalancısınız nerdesiniz diye kendince haklı çığlıklar atmanın da pek mantığı yok..

  doğrusu - KEKOK

  başlarına gökten taş düşse Türk lerden bilenler kendi kendilerine utanırlarmı acaba.doğu ve karadeniz de ermeni çeteler tarafından katledilen türk lerin mezarları ortaya çıkıyor.ama henüz bir tane toplu katledilen ermeni mezarlığı ortaya çıkmadı.bunların iddalarının hepsi uyduruk.istediğiniz kadar iddia edin.bizi inandıramassınız.

  Ne olmuş Türk yada Ermeni, erkeklik baki. - pekmez_2042

  Ne fark eder ki Türkiyeli kadınlara şiddet uygulayan taciz tecavüz edenlerin uyruğunun bir anlamı var mı? Ermeni bir erkek ermeni kadınlardan nefret edemez mi? rkçı saldırı işaretleri vardıBbu yanıltmak için kasten yapılmış olsa bile memleketteki ırkçılıktan beslenmiş bir davranış değil midir. Sonuçta kadınlar erkek şiddetine maruz bırakılmıştır. keşke erkeler ırkçılığa karşı oldukları kadar cinsiyetçiliğe karşı olsalardı.