Samatya saldırılarının zanlısı tutuklandı

Samatya saldırılarının zanlısı tutuklandı
Samatya saldırılarının zanlısı tutuklandı
İstanbul Samatya'da bir yaşlı kadınının öldürülmesi ve dördünün yaralanması olayının faili olduğu belirtilen bir kişi nöbetçi mahkemece tutuklandı
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Şişli ve Fatih’te yaşlı kadınlara yönelik kesici aletlerle gerçekleştirilen saldırıların zanlısı Murat Nazaryan gözaltına alındı. Fatih’te öldürülen Marisa Küçük’ün evindeki çantadan elde edilen kan örneği ile Nazaryan’dan alınan kan örneğinin birbiriyle aynı çıktı. İki aydır kaldığı pansiyonda yakalanan Nazaryan’ın bazı mağdurlar ile görgü tanıkları tarafından da teşhis edildiği belirtildi. 

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulaması yapılan 38 yaşındaki Murat Nazaryan suçlamaları kabul etmedi. Bazı mağdurlar ile görgü tanıkları tarafından teşhis edilen Murat Nazaryan’dan alınan kan örneği ile öldürülen Maritsa Küçük’ün evindeki çantada bulunan kan örneğininin birbiriyle uyduğu belirlendi. Katil, Maritsa Küçük’ü bıçakla öldürürken elini kesmiş ve çantayı karıştırırken oradaki zarfa kanı bulaşmıştı. Daha önceden hırsızlık suçundan 2 sabıkası olduğu ortaya çıkan Nazaryan’ın işsiz olduğu, iki ay önce çalıştığı çay bahçesinden ayrıldığı belirlendi. Samatya’da, biri cinayet 4 ayrı yaşlı kadına yapılan saldırının Murat Nazaryan tarafından gerçekleştirildiği iddia edilirken Şişli’deki benzer saldırı ile ilgilisi ise halen araştırılıyor. Nazaryan’ın saldırıları gasp amaçlı gerçekleştirdiği öne sürülüyor. 

 

ADLİYEYE GETİRİLDİGözaltına alınan Murat Nazaryan Gayrettepe'de bulunan Asayiş şube'deki işlemlerin tamamlanmasının ardından Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Zanlıyı adliyeye getiren polis aracına 3 polis aracı da eşlik etti. Zanlı, adliyeye otopark bölümünden alındı. 
 

ARAÇTA İTİRAF


Murat Nazaryan'ın polisteki resmi ifadesinde, "Hiç bir şey hatırlamıyorum" dediği ancak kendini adliyeye götüren otomobilde saldırıları gerçekleştiren kişi olduğunu itiraf ettiği öne sürüldü. Edinilen bilgiye göre şüpheli kendisini götüren polislere ağlayarak, "Olayları ben gerçekleştirdim. Bu kadınlardan gasp ettiğim altınları Beyazıt'ta bulunan bir kuyumcuya sattım" dedi. Bu ifadeler tutanakla kayıt altına alınırken şüpheli hastanede doktor kontrolünden geçirildiği sırada durum soruşturmaya bakan savcıya bildirildi. Soruşturmaya bakan savcının talimatı üzerine ekipler şüphelinin söylediği kuyumcuya gönderildi. Kuyumcuya giden ekip, satıldığı iddia edilen takıların akıbetini araştıracak. Güvenlik kamera kayıtları da incelenecek. Öte yandan, şüpheli Nazaryan'ın para karşılığında oturum almak isteyen Romen uyruklu bir kadınla 2000 yılında evlilik yaptığı belirlendi. Polis kimliğini belirlediği kadını ifadesini almak üzere arıyor. Polis, Nazaryan'a ulaşabilmek için daha önceden belirlenen eşkal bilgilerine benzer 15 kişiden kan örneği aldığı ve bu kişilerin kanlarının olay yerinden bulunan kan örneği ile uymadığı için serbest bırakıldıkları öğrenildi.

 

ÖZEL HD KAMERA YERLEŞTİRİLDİ


Samatya’da meydana gelen olaylardan sonra İstanbul Polisi, bölgede olağanüstü önlemler aldı. Asayiş Şube Önleyici Hizmet Büro Amirliği ekipleri, güven timleri ve Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden çok sayıda polis bölgeye kaydırıldı. 200 Güven Timi Samatya’da 7/24 esasına göre sürekli zanlıyı arama çalışmaları yaptı. Pazar günleri kilise ayinlerini bile takip edilmeye başlandı. Polis, katilin karanlık sokaklardan ve MOBESE kameralarının görmediği kör noktalardan yararlanarak kaçtığını tespit ederek bu sorunun giderilmesi için çalışma yaptı. Belediye ile işbirliği yaparak karanlık sokaklar aydınlatıldı. Semte çözünürlük kalitesi yüksek 15 HD kamera yerleştirdi. Polis, bütün semt esnafına kartlarını dağıtarak şüpheli bir durum gördüklerinde kendilerini aramalarını istedi. Kilise yetkilileri ve semtin ileri gelenleriyle sürekli bilgi alış verişi yapmaya başladı.


YÖNTEM AYNI


İlk olay 28 Aralık’ta yaşandı. Saldırgan, bakkal dükkânı olan Maritsa Küçük’ü (85) tek başına yaşadığı evinde vahşice öldürdü. Ziynet eşyalarını da alıp kaçtı. Polis bu olaydan önce de Feriköy’de yalnız yaşayan yaşlı bir kadının aynı şekilde öldürüldüğünü tespit etti. Hemen ardından 87 yaşındaki T.A. da oturduğu eve girdiği sırada bıçaklı saldırıya uğradı. T.A. hastanede yoğun bakıma alındı. Hemen ardından ise S. A. evine girerken bıçaklı saldırıya uğradı. Komşuların yetişmesi üzerine saldırgan kaçtı. S. A. kurtarıldı.

 
SALDIRILAR ERMENİLERE YÖNELİK İDDİASI


Mağdurlar arasında 2 Türk, 3 Ermeni yaşlı kadın bulunurken, saldırıların Ermeni vatandaşlara yönelik ırkçı saldırı olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Bazı sivil toplum kuruluşları olaylarla ilgili protesto gösterileri düzenlemişti.