Samatya zanlısı yakalandı

Samatya zanlısı yakalandı
Samatya zanlısı yakalandı
Samatya'da yaşlı kadınlara yönelik saldırılarla ilgili Ermeni asıllı bir kişi tutuklandı. DNA testi ve kameralarla yakalanan zanlı, polise suçunu itiraf etti.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Samatya’da 85 yaşındaki Maritsa Küçük’ün öldürülmesi, ikisi Ermeni biri Türk üç yaşlı kadının gasp edilerek soyulması ile ilgili soruşturmada bir kişi tutuklandı. Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı Murat Nazaryan’ın polise verdiği ifadesinde “Ne yaptıysam hatırlamıyorum, bilmiyorum” dediği fakat mahkemeye sevk edilirken polis arabasının içinde ağlayarak “Kadınları ben öldürdüm. Çaldığım altınları Beyazıt’ta kuyumcuda sattım” dediği öğrenildi.

‘Bu adamın yürüyüşü bizim Murat’a benziyor’

Samatya’da yaşanan yaşlı kadınlara yönelik saldırılardan sonra İstanbul polisi, bölgeyi yoğun bir kontrol altına almıştı. Polis, bölgedeki bekâr evleri ve pansiyonlara yaptığı taramalar sırasında şahsın kamera görüntülerini Fatih Vefa’da Birlik Apartmanı’nda yer alan pansiyonda kalan kişilere gösterdi.
Pansiyon sakinlerinin “Bu adamın yürüyüşü bizim Murat’a benziyor” şeklinde bilgi vermeleri üzerine Murat Nazaryan gözaltına alındı. Nazaryan, olayla ilgili polise verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek “Hatırlamıyorum, bilmiyorum” dedi.
Polis, 28 Aralık’ta Maritsa Küçük’ün öldürülmesi olayında, yaşlı kadının çantasının içinde bulunan zarfın üzerinden kan örnekleri alarak DNA’sını çıkartmıştı. Zarftan çıkan kanın Maritsa Küçük’e ve katil zanlısına ait olduğu tespit edilmişti. Nazaryan’dan alınan kan örnekleriyle, zarfın üstünde yer alan kan örneğinin DNA’sının aynı olduğu belirlendi.
Samatya’da ocak ayında saldırıya uğrayan 86 yaşındaki Sultan Aykır olayının görgü tanıklarının da saldırı yapan şahısın Nazaryan olduğunu teşhis ettiği öğrenildi. Polisteki sorgusu biten zanlı mahkemeye sevk edilirken çelik yelek giydirilerek adliyeye götürüldü. Nazaryan, basın mensuplarının “Yaşlı kadınlara neden saldırdınız” sorusuna “Hiçbir şey hatırlamıyorum. Hatırlasam söylerdim” şeklinde cevap verdi.
Ancak Nazaryan’ın mahkemeye götürülürken polise arabasında “Kadınları ben öldürdüm. Çaldığım altınları Beyazıt’ta bir kuyumcuya sattım” diyerek suçu itiraf ettiği ve bu beyanın zabıt tutularak mahkemeye gönderildiği öğrenildi.
1975 İstanbul Fatih doğumlu olduğu öğrenilen katil zanlısının, dayısının evinin Samatya’da bulunduğu ve çocukluğunun bu bölgede geçtiği belirtiliyor. 2 kere hırsızlık suçundan sabıkası bulunan Nazaryan’ın 2000 yılında bir Romen kadınla sahte evlilik yaptığı ve hâlâ evli gözüktüğü öğrenildi.

Kamera görüntülerine yakalandı

Polis, Murat Nazaryan ile ilgili güvenlik kamera görüntülerini basınla paylaştı. Görüntülerde Nazaryan bir yaşlı kadını takip ederken kadının hurdacıyla sohbet etmesi üzerine Maritsa Küçük’ü takip etmeye başlıyor. Küçük’ün peşinden eve giren Nazaryan sonra kapüşonunu takmış bir şekilde mahalleden çıkıyor.