Samatya zanlısının robot resmi çizildi

Samatya zanlısının robot resmi çizildi
Samatya zanlısının robot resmi çizildi

Ermeni kadınlara yönelik saldırılar üzerine polis Samatya da güvenlik önlemlerini arttırdı.

İstanbul Samatya’da bir yaşlı kadınının öldürülmesi ve dördünün yaralanması olayında failin aynı kişi olduğu tespit edildi. Polis, son girişimi binaya gelenler olunca yarım kalan saldırganın robot resmini çıkardı.
Verilen eşkâl doğrultusunda robot resmi çıkarılan saldırganın yakalanması için polis ekiplerinin çalışması arttırıldı. Yaşlı kadınları hedef alan saldırganın sanılanın aksine ilk kurbanının bir Türk olduğu da ortaya çıktı. Beş ayrı olayın faili olduğu değerlendirilen saldırganın mağdurlarından ikisi Türk, üçü Ermeni asıllı olarak belirlendi. Semtte gerçekleşen son on hırsızlık eyleminin ise sadece üçünde mağdurun Ermeni olduğu öğrenildi. Hırsızın son kurbanı ise Ermeni kökenli 80 yaşındaki Sultan Aykar oldu. Polis yetkilileri, bir ay içerisinde ismi gizli tutulan Tokatlı ve Kastamonulu birer yaşlı kadına da saldırıldığını belirtti. Aykar’ın tedavisi devam ediyor.
25 yaşlarında olduğu tahmin edilen saldırgan kurbanlarını özellikle yaşlı kadınlardan seçiyor. Takip ettiği kişiler eve girmek üzereyken arkadan yaklaşan saldırgan, yaşlı kadınları darp edip ziynet eşyalarını aldıktan sonra kayıplara karışıyor. Hırsız, mağdurun direnç göstermesi halinde kesici, delici aletler kullanıyor.
Tanıkların ifadelerini alan ve güvenlik kameralarını inceleyen polis, şüphelinin profilini çıkardı. Bu hırsızlık olaylarının bir organize hırsızlık mı ya da bireysel saldırılar mı olduğu ise henüz netleşmedi.

‘Kapıda itip düşürmüş’ 

Aykar’ın kardeşi ve aynı zamanda da semtte terzi dükkânı bulunan Agop Yelegen de olayı “Kardeşim tam kapıyı açarken itip düşürüyor giren adam, artık kimse. Bağırınca yukarıdakiler de bağırarak iniyorlar. O anda kaçıp gidiyor. Yüzü maskeliymiş, siyah elbiseliymiş, kır saçlı, uzun boylu bir adam diyorlar” dedi.
Yelegen, olayın ırkçı bir saldırı değil de hırsızlık için gerçekleştiğini düşündüğünü söyledi.

 

İHD’den Samatya çağrısı

İnsan Hakları Derneği Samatya’da Ermeni kadınlara yönelik saldırıların ardından hazırladığı raporda Adalet Bakanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü saldırıların üzerindeki şaibenin kalkması için soruşturmayı şeffaf yürütmeye çağırdı. İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Samatya’da aralık ayından bu yana yaşanan saldırılarla ilgili bir rapor hazırladı. Samatya’da saldırıya uğrayanların yakınları, komşuları ve mahalle esnafıyla yapılan görüşmelerden yola çıkılarak hazırlanan raporda “Esas amacın gasp ve hırsızlık olmadığı görülüyor” ifadesi yer aldı.
Bazı vatandaşlar tedirginliklerini “İstanbul’da Ermeni nüfusu, toplam nüfusun binde birinin altında. Ama Ermenilerin bir suça kurban gitme oranı, tam tersine bu kadar yüksek” diye dile getirdi.