@ismailsaymaz

Sami Elvan: Oğlumu öldürmeye teşebbüs ettiler

Sami Elvan: Oğlumu öldürmeye teşebbüs ettiler
Sami Elvan: Oğlumu öldürmeye teşebbüs ettiler
Okmeydanı'ndaki Gezi Parkı protestosu sırasında polisin attığı gaz bombası fişeğiyle beyin kanaması geçiren ve 12 gündür bilinci kapalı şekilde yoğun bakımda tutulan 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın babası suç duyurusunda bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Okmeydanı’ndaki Gezi Parkı protestosu sırasında polisin attığı gaz bombası fişeğiyle beyin kanaması geçiren ve 12 gündür bilinci kapalı şekilde yoğun bakımda tutulan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın sağlık durumu ciddiyetini korurken, ailesi polisler hakkında şikayetçi oldu. Suç duyurusunda, polislerin yaklaşık on metrelik mesafeden dik açıyla hedef gözeterek atış yaptıkları ve böylece Berkin’i öldürmeye teşebbüs ettikleri ileri sürüldü.

Baba Sami Elvan adına, avukat Evrim Deniz Karatana tarafından İstanbul Başsavcılığı’na sunulan dilekçede, Berkin’in beyin kanaması sebebiyle iki ameliyat geçirdiği, halen yoğun bakımda olduğu, 10 gündür bilincinin kapalı olduğu ve hayati tehlikesinin sürdüğü ifade edildi. Güvenlik güçlerinin 14 yaşındaki bir gencin canına kastettikleri savunularak, “Hedef gözeterek ve 90 derecelik açıyla ateşledikleri gaz bombasıyla Berkin’i öldürmeye teşebbüs etmişlerdir. Gaz bombaları kullanma talimatında, ‘Direkt insanların üzerine atmayın, en uzak mesafeye 45 derecelik açıyla atış yapın’ denildiği halde on metrelik mesafeden dik açıyla atış yapılması açıkça adam öldürmeye teşebbüstür. Berkin’in gaz bombasıyla aldığı darbe, kafatasında çökme, kırık ve beyin kanamasına sebep olmuştur” denildi.

Suç duyurusunda, Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokakta sabah 08.00’de görevlendirilen polislerin ve bütün amirlerinin sicil numaralarının tespiti ve olay yerindeki kamera görüntülerinin incelenmesi, ayrıca soruşturmanın “işkence” yönünden yürütülmesi istendi. Suç duyurusunda şöyle denildi:

“Tüm sokakları, otelleri, hastaneleri ve hatta evlerin içini gaza boğarak halkın canına kast eden kolluğun bir çocuğun kafatasında çökme ve beyin kanaması geçirmesine sebep olacak fiili, kamu düzeninin tesisi ile açıklanamayacağı gibi, yasal sınırlarda kalındığı da kesinlikle iddia edilemez. Bir çocuğun hayatını elinden almaya çalışanların ardına sığındıkları kalkanlar ve kasklar, ancak etkin bir soruşturma ile bertaraf edilebilinir. 1 Mayıs’ta iki genç kadının beyin kanaması geçirmesine yol açan saldırı biçimi bugün aynı pervasızlıkla sürmektedir” denildi.