Sami Hoştan'a örgüt yöneticiliği sorgusu

Sami Hoştan'a örgüt yöneticiliği sorgusu
Sami Hoştan'a örgüt yöneticiliği sorgusu
Ergenekon davasından tahliye edildikten sonra Anafor operasyonu kapsamında yeniden gözaltına alınan Sami Hoştan örgüt yöneticiliğiyle suçlanıyorTaylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

ERGENEKON davasında tahliye edildikten sonra sonra bu kez İzmir'de yürütülen ‘Anafor’ operasyonu kapsamında gözaltına alınan Sami Hoştan'ın sorgusu İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde devam ediyor.
İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra dün gece saat 23.30 sıralarında İzmir'e getirilen Sami Hoştan, sağlık kontrolünün ardından İzmir Emniyet müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Geçen yıl düzenlenen ‘Anafor’ operasyonunun zanlıları arasında yer aldığı gerekçesiyle Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla gözaltına alınan Hoştan'ın, ‘cürüm işlemek amacıyla kurulan suç örgütünün yöneticilerinden olmakla’ suçlandığı ve bununla ilgili olarak sorgulandığı öğrenildi. İzmir'de hakkında kumar oynattığı ve haraç aldığı iddiaları da bulunan Sami Hoştan'ın sorgusunun tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.


11 İLDE OPERASYON DÜZENLENMİŞTİ

İzmir'de, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla, geçen yıl temmuz ayında 11 ilde, Sikorsky helikopter de kullanılarak çete lideri olmaktan hükümlü Ahmet Tekin Baykal ve ekibine yönelik ‘Anafor’ adı verilen operasyon yapıldı.
İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, İzmir başta olmak üzere Aydın, Balıkesir, Muğla, Samsun, İstanbul, Ankara, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya'da 100 ev ve 35 işyerine baskın düzenlendi, 31 otomobilde de arama yapıldı. Bu arada polis, savcı Gök'ün talebi üzerine çete lideri Ahmet Tekin Baykal'ın Kuşadası'ndaki çiftliğine, içerisinde özel harekat timlerinin bulunduğu Sikorsky helikopteriyle baskın yaptı. Çetede hakim, avukat, işadamı, yeraltı dünyasının ünlü isimleri, albay ve savcının bulunduğu belirtilirken çok sayıda kişi gözaltına alındı, 50 sanık tutuklandı.
Çetenin şemasında Ahmet Tekin Baykal'ın lider olduğu, hakim, savcı, albay ve avukatların ise çete mensupları adına açılan davaları yakından takip edip, iş bitirdikleri belirtildi. Sami Hoştan'ın da çete lideri konumundaki Ahmet Tekin Baykal'ın yardımcısı olduğu iddiaları ortaya atıldı. (dha)