Şamil Tayyar: Soma'yla ilgili araştırma önergesi eften püften

Şamil Tayyar: Soma'yla ilgili araştırma önergesi eften püften
Şamil Tayyar: Soma'yla ilgili araştırma önergesi eften püften
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın, iki hafta önce katıldığı bir programda, CHP'nin Soma'daki iş kazalarıyla ilgili araştırılması önergesi için "eften püften" yorumunda bulunması büyük tepki çekti.

Radikal.com.tr – Soma’da meydana gelen ve yüzlerce madencinin yaşamını kaybettiği kaza Türkiye’yi yasa boğarken, bölgedeki maden ocaklarında yaşanan kazalar ve can güvenliğiyle ilgili olarak CHP ’li milletvekillerinin verdiği araştırma önergesinin, bu faciadan sadece 15 gün önce TBMM’de reddedilmesinin de yankıları sürüyor. 

Ekim ayında verilen araştırma önergesinin ancak nisan ayının sonunda gündeme alınması ve CHP’nin yanı sıra MHP ve BDP’li vekillerin de desteğine rağmen TBMM’de AK Partili vekillerin oylarıyla reddedilmesi, dün yaşanan büyük facianın ardından yeniden gündeme geldi ve büyük tepki topladı. 

AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar’ın, CHP’nin bu önergesinin reddedildiği günlerde katıldığı bir televizyon programında, iş kazalarıyla ilgili önerge için ‘eften püften’ demesi de büyük tepkiyle karşılandı. 

Beyaz TV’de Erkan Tan’ın konuğu olan Şamil Tayyar, Soma hakkındaki araştırma önergesini, “Muhalefet gündemi tıkamak için eften püften araştırma önergeleri veriyor” sözleriyle yorumladı.BURHAN KUZU’YA DA TEPKİ
Bir başka AKP Milletvekili Burhan Kuzu'nun Twitter'dan maden faciası ile ilgili attığı bir tweet de büyük tepki çekti. Resmi açıklamanın henüz “17 can kaybı” olduğu dün akşam saatlerinde, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün “157 ölü var” açıklamasının ardından bu acı haber sosyal medyada hızla yayıldı. Fakat Burhan Kuzu bu habere Twitter hesabından tepki göstererek şunları yazdı: 

“Açıklama getirelim: 2 KM derinlikte 200 kişinin mahsur kaldığı bölgeyi derinlemesine değil yatay olarak algılayalım. Adeta bir köstebek yuvası. Soma kazasında resmi rakamlar dışında bir takım kazmaların verdiği ürkütücü rakamlara inanmayın. Başbakan bugün Somaya gidecek." dedi.

Kuzu'nun bu tweeti sonrası birçok Twitter kullanıcısı Kuzu'ya çok sert tepkilerle yanıt verdi. 
Orhan Kural 'tatlı ölüm' için özür diledi


Miss Turkey ileri bir tarihe ertelendi


Enerji Bakanı Yıldız, 9 ay önce 'o Maden'de!


Üç günlük milli yas ilan edildi


Kurtulan işçi: Amirler bizi yanlış yönlendirdi hep