Şamil Tayyar ve Özgür Mumcu arasında 'Gezi-Dersim' polemiği

Şamil Tayyar ve Özgür Mumcu arasında 'Gezi-Dersim' polemiği
Şamil Tayyar ve Özgür Mumcu arasında 'Gezi-Dersim' polemiği
Twitter hesabından "Erdoğan diktatör olsaydı Taksim Dersim olurdu" diyen AKP'li Şamil Tayyar'la Radikal yazarı Özgür Mumcu arasında Gezi polemiği yaşandı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan ’ı eleştirenlere twitter hesabından yanıt verdi.

“Dersim katliamının faillerini kucaklayanların, özgürce her yeri talan ettiği dönemde Erdoğan'a diktatör demesi akıl tutulmasıdır!” diyen Tayyar, “Kendine has üslubunu belki eleştirebilirsiniz ama şunu bilin; Erdoğan diktatör olsaydı Taksim Dersim olur, mezar taşına hasret giderdiniz!” yorumunda bulundu.

Radikal yazarı Özgür Mumcu, Şamil Tayyar’ın açıklamalarına yine twitter hesabından yanıt verdi. Mumcu “Toplu bir katliama kurban gidilmediği için yüzbinler sizlerden duacı. Şamil bey bir ara şu DSP milletvekilliği adaylığı maceranızı da anlatır mısınız? Tutarlı siyasi çizginizi öğrenelim. Erdoğan diktatör olsaydı mezar taşına hasret giderdiniz demişsiniz. Garanti olsun diye mezar taşı siparişi verelim mi?” dedi.

Özgür Mumcu’nun bu tweetlerine Şamil Tayyar 24 Ocak 1993’te faili meçhul bir bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’yu hatırlatarak “derin yapıların oyun kurgusunu en iyi sizin bilmeniz gerekirdi ama maalesef...” şeklinde yanıt verdi. Mumcu ise Tayyar’a “merak buyurmayın Şamil bey hem o kurguyu bilirim hem de o kurguyu çıkarları gereği çarpıtanları. Maalesef.” karşılığını verdi.


  http://www.radikal.com.tr/1136589113658910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu da... - drozer

  Bir AKP'li olarak hükümetin uyguladığı şiddet için özür dileyeceğine, tehdit yağdırıyor. Haksızca, adaletsizce gaz sıkmanın, cop vurmanın, kurşun sıkmaktan özünde ne farkı var?... Yapılanları doğru mu buluyorsun, onu söyle...

  Tayyare - ilbeg

  Tayyar tayyare gibi uçup duruyor. Uçtuğun yerden yere çakılasın ne diyem ben sana ! Mezartaşı bile bulunamazmış. Bulunamasın. Gün gelir çocuklarımızca, torunlarımızca adsız şehitler anıtı dikilir. Ölümle insanlarımızı tehdit etmek sizlere çok pahalıya mal olacak ve inşallah bir yıla insanlarımız ölü topraklarını tamamen üzerlerinden atacaklar.

  aklı başında değil büyük ihtimalle. - demlicay2011

  üretmeden küfrettiği avrupa mallarıyla yaşamak aklına zarar vermiş olmalı. bu 3. dünya ülkesinin bürokratı. git medeniyetini bul. doğuya doğru güneşin battığı yere git. atatürkün gösterdiği batından nasiplenme inşallah. ambargo senin aklını başına getirir. olaya böyle yaklaşırsanız damardan girersiniz. bunları ipini çekmeye benzer. avrupa duy sesimi. bunlara malını bilimini teknolojini verme de neoluyor iyice kararır yüzleri kırışır biterler.

  Dersim Degil Reyhanlida ne oldu ? - Al Capone

  Diktatorlugunu Reyhanlida yapti yetmez ????

  dersim olmadı mı sanki - resul amedli

  Şamil tayar, emin olunuz bu meclis çok renklidir.. Sana ve önlü fransız siyasetçi foucehe benzeyen ne kadar çok kişi var.. metiner mesela.. Bu ülkede kaç dersim yaşadı... Kavaklıda kimyasallarla imha ettiğniz 40 gerilla mı olmadı. roboki köylüleri üzerine bomba yağarken dersim olmadı mı, ve binlerce kürdün üzerine kazan bombaları yağdırırken, arabaları yolda giderken bomablan mıd ım; şaim tayyar.. sen vicadnsız adamsın.. tümü bunları görmeyecek kadar kör, ve cahilsin.. gazeteci olmuşsun etiket olarak, doğru laf söylemek litaratöründe yok.. biraz doğru adam ol ya.. yeter artık..

  Dersim - ozge0877

  Kendi hatalariniz gecmisteki hatalarla karsilastirarak muteber kilmaya calisiyorsaniz zaten dayanacak argumaniniz kalmamis demektir. Ozgur Mumcu cok guzel cevap vermis, bravo.

  sizin tarihinizde madımak var - metinarslan

  şamil tayyar sizin tarihinizde çok katliam var madımak bunun en acısı tekbir sesleri ile sözde Müslümanlar yaktılar katillerin avukatları da akp nin vekilleri oldu.siz dersimi ağzınıza almayın oradaki katliamın askerleri'de dedelerinizdi başka ülkeden gelen askerler katliam yapmadı.