Şamil Tayyar ve Özgür Mumcu arasında 'Gezi-Dersim' polemiği

Şamil Tayyar ve Özgür Mumcu arasında 'Gezi-Dersim' polemiği
Şamil Tayyar ve Özgür Mumcu arasında 'Gezi-Dersim' polemiği
Twitter hesabından "Erdoğan diktatör olsaydı Taksim Dersim olurdu" diyen AKP'li Şamil Tayyar'la Radikal yazarı Özgür Mumcu arasında Gezi polemiği yaşandı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan ’ı eleştirenlere twitter hesabından yanıt verdi.

“Dersim katliamının faillerini kucaklayanların, özgürce her yeri talan ettiği dönemde Erdoğan'a diktatör demesi akıl tutulmasıdır!” diyen Tayyar, “Kendine has üslubunu belki eleştirebilirsiniz ama şunu bilin; Erdoğan diktatör olsaydı Taksim Dersim olur, mezar taşına hasret giderdiniz!” yorumunda bulundu.

Radikal yazarı Özgür Mumcu, Şamil Tayyar’ın açıklamalarına yine twitter hesabından yanıt verdi. Mumcu “Toplu bir katliama kurban gidilmediği için yüzbinler sizlerden duacı. Şamil bey bir ara şu DSP milletvekilliği adaylığı maceranızı da anlatır mısınız? Tutarlı siyasi çizginizi öğrenelim. Erdoğan diktatör olsaydı mezar taşına hasret giderdiniz demişsiniz. Garanti olsun diye mezar taşı siparişi verelim mi?” dedi.

Özgür Mumcu’nun bu tweetlerine Şamil Tayyar 24 Ocak 1993’te faili meçhul bir bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’yu hatırlatarak “derin yapıların oyun kurgusunu en iyi sizin bilmeniz gerekirdi ama maalesef...” şeklinde yanıt verdi. Mumcu ise Tayyar’a “merak buyurmayın Şamil bey hem o kurguyu bilirim hem de o kurguyu çıkarları gereği çarpıtanları. Maalesef.” karşılığını verdi.