Samimiyet testi zamanı

Samimiyet testi zamanı
Samimiyet testi zamanı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , çözüm sürecine ilişkin uyarılarda bulundu. Süreçle ilgili samimi gayret ve niyetlerin gayet açık olduğunu belirten Gül, “Şimdi karşı tarafın da samimiyetini göstermesi gerekir. Tabi ki öncelikle silahın bırakılması, bu sürecin herhangi bir propaganda faaliyeti alanına çevrilmemesi ve psikolojik faaliyetlerin bu süreç içinde yapılmaması. Bütün bunlar karşı tarafın samimiyetini test edici unsurlar olacaktır” dedi.
Gül, dün İsveç’e hareketinden önce gazetecilerin ‘çözüm süreci ve muhalefetin eleştirileri’ ve ‘ İmralı görüşme tutanakları’ ile ilgili konulardaki sorularını yanıtladı. Türkiye ’nin en büyük meselesini, Türkiye’nin gündeminden çıkarmak, terörü bitirmek için, iyi niyetli, samimi gayretler bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül , halkın büyük kısmının da bu gayretleri desteklediğini dile getirdi.
“Ümit ederiz ki, bunlar Türkiye’nin milli birliğini, bütünlüğünü, üniter yapısını hiçbir şekilde zaafa uğratmayacak şekilde neticelenir ve bir çözüm ortaya çıkar” diyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Samimi gayretler ve niyetler gayet açık. Şimdi karşı tarafın da samimiyetini göstermesi gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar, tabi ki öncelikle silahın bırakılması, bu sürecin herhangi bir propaganda faaliyeti alanına çevrilmemesi ve psikolojik faaliyetlerin bu süreç içinde yapılmaması. Bütün bunlar karşı tarafın samimiyetini test edici unsurlar olacaktır. Onun için hep beraber, dikkatli şekilde teyakkuz içerisinde, diğer yandan da takip ediyoruz. Geçmişten bu yana gelmiş birçok tecrübelerimiz vardır. Bu tecrübelerimiz daima zihnimizin de bir köşesindedir. Tahmin ederim sorularınızın hepsinin cevabını bunun içinde bulacaksınız.”