Şam'la ortak PKK operasyonu

PKK'nın Suriye sorumlusu Sadık Aslan'la altı terörist, Suriye ve Türk güvenlik birimlerinin ortak 'nokta' operasyonları sonucunda yakalandı.

DİYARBAKIR - PKK'nın Suriye sorumlusu Sadık Aslan'la altı terörist, Suriye ve Türk güvenlik birimlerinin ortak 'nokta' operasyonları sonucunda yakalandı.
PKK adına 13 yıl Avrupa ve Ortadoğu'da faaliyet gösteren 28 yaşındaki Mustafa Taş, dört ay önce Şanlıurfa'da yakalandı. 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Taş, Suriye'de örgüte yardım-yataklık yapan ve Türkiye'den giriş yapan gruplara kuryelik eden kişilerin tek tek isimlerini verdi. Taş'ın ifadelerinin üst düzeyde değerlendirilmesi ardından güvenlik birimleri, 'önemli- çok acele' başlıklı ve 'gizli' ibareli bir yazıyı Diyarbakır Başsavcılığı'na gönderdi. Savcılık izninin ardından kaldığı Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'nden çıkarılan Taş, iki ülke arasındaki 'Adana Mutabakatı' kapsamında düzenlenen operasyonlar için dört günlüğüne Suriye'ye götürüldü. Afrin kentine yapılan operasyonlarla Suriye sorumlusu Sadık Aslan'la birlikte örgüte yardım-yataklık eden altı Suriyeli yakalandı. Tutuklanan Aslan ve altı PKK'lının iadesi istenecek.