Şampiyon Anadolu

Başarı oranının yüzde 98 olduğu ÖSS'de birinciler Anadolu'dan çıktı. Antalya, Aydın ve İzmir ilk üç sırada; Hakkari sonuncu. En başarılı okullar fen liseleri.

ANKARA - Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları açıklandı. Antalya, Aydın ve İzmir en başarılı ilk üç il olurken, ÖSS şampiyonları da Anadolu'dan çıktı. En başarısız il yine Hakkâri, ardından da Güneydoğu illeri.
ÖSS'ye giren 1 milyon 419 bin 127 adaydan 1 milyon 418 bin 914'ünün sınavı geçerli sayıldı. Bu adaylardan 1 milyon 26 bin 903'ü puan türlerinden en az birinden 105 alanlar sınavı kazanmış sayıldı. ÖSS'yi 392 bin 11
aday (yüzde 27.6) kazanamadı.
Dört yıllık fakülte tercihinde bulunma hakkını, 120 puan barajını aşan 651 bin 733 aday elde etti. Sınavı geçersiz sayılan 213
adaydan 32'sinin sınav kimlik belgesinin olmadığı, dokuzunun yerine başkasını soktuğu, 28'inin kopya çektiği, 16'sının Diyarbakır'da radyo ile örgütlü kopya eylemine katıldığı, 128'inin de sınav kurallarına uymadığı belirlendi.
Sıfır alan da var
Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 409 bin 535'inin ÖSS puanları hesaplanırken, 9 bin 319 adayın ise sayısal ve sözel ham puanlarının her ikisi de 0.5'in altında olduğundan ÖSS puanları hesaplanamadı. Böylece 9 bin 319 aday 0 puan almış oldu.
105 puanı aşan adaylar, iki yıllık meslek yüksekokulları ile açık- öğretim programlarına, 120 ve daha üstü puan alanlar dört yıllık fakülte tercihinde bulunabilecek.
Bu yıl devlet üniversitelerinin lisans programlarına 149 bin 439, ön lisans programlarına 119 bin 5, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarına 9 bin 816 öğrenci yerleştirilecek. Vakıf üniversitelerinin lisans programlarına ise 16 bin 554, ön lisans programlarına 6 bin 355, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarına bin 958, KKTC'deki üniversitelere de 12 bin 936 aday girebilecek.
İlk üçe girenler
Antalya, Aydın ve İzmir en başarılı ilk üç il olurken, şampiyonlar da Anadolu'dan çıktı. ÖSS puanıyla birlikte okul başarı puanının da eklenmesiyle oluşan Yerleştirme
ÖSS puanları sıralamasına göre
İskenderun İstiklal Mak- zume Anadolu Lisesi'nden Mert Poyraz 229.621 puanla Sayısal puan türünün şampiyonu oldu.
Sayısalda ikinciliği 229.390 puanla Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden Tuğcan Aktaş, üçüncülüğü de 228.927 puanla Ankara Fen Lisesi'nden Fatih Hakan Köklü aldı.
Sözel'de şampiyonluğu İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nden 211.987 puanla Hüseyin Onay elde etti. İkinciliği 211.441 puanı paylaşan
İstanbul Özel Fatih Fen Lisesi'nden Burak Eskici, Gaziantep Nizip Hüseyin Yalçın Çapan Lisesi'nden Kutalmış Gökalp İnce ile Bursa Çınar Lisesi'nden Hakan Yılmaz aldı. 211.245 puanla da Aydın Fen Lisesi'nden Görkem Çakıröz üçüncü geldi.
Eşit Ağırlıklı Puan Türü'nün birincisi Burak Eskici olurken, ikinciliği 212.205 puanı paylaşan Aydın Fen Lisesi'nden Didem Unat
ile Antalya Özel Mahmut Celal Ünal Fen Lisesi'nden Mehmet Uzun aldı. Üçüncü ise Sayısal birincisi Mert Poyraz oldu. Yabancı Dil'de birinciliği 184.402 puanla Kocaeli Gebze Neşet Yalçın Lisesi'nden Burcu Sipahioğlu ve Ordu Anadolu Lisesi'nden Semiha Topal paylaştı. Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi'nden Sebla Küçük 184.098 puanla ikinci oldu. Üçüncülüğü de 183.707 puan alan İstanbul Fatih Yedikule Lisesi'nden Emine Pınar Cen, Tekirdağ Anadolu Lisesi'nden İlknur Kanbur, Keşan Anadolu Lisesi'nden Seda Peker ve İstanbul Özel Coşkun Lisesi'nden Safiye Ünal paylaştı.
İllere göre başarı
Başarılı iller sıralamasında ilk 10'a Antalya, Aydın, İzmir, Denizli, Konya, Çorum, İçel, Kilis, Ankara ve Elazığ girdi. İstanbul 28., Kocaeli 41. oldu. En başarısız il ise yine Hakkâri. Hakkâri'yi Ardahan, Şırnak, Bitlis, Bilecik, Mardin, Ağrı ve Artvin izliyor.
Özeller döküldü
Hem ÖSS'yi kazanma hem de 120 puan barajını aşma yönünden en başarılı liseler, fen liseleri oldu. Fen liselerinde kazanma
oranı yüzde 98 olarak gerçekleşti. Onları 94.5'le özel fen liseleri, 94.4'le askeri liseler, 93.6'yla Anadolu liseleri izledi. Yabancı dille öğretim yapan özel liselerin başarı oranı 81.9 olurken, özel liselerin başarı oranı 71.6'da kaldı. Devlet liselerindeki yüzde 51.5'lik başarı oranı ile karşılaştırıldığında özel okullar 'farkı fiyatı' niteliğini bir kez daha sergiledi.
Yine kızlar
Kızlar erkeklere göre yine başarılı çıktı. Kız adayların yüzde 76.5'i, erkeklerin de yüzde 69.5'i sınavı kazandı. Kız adayların yüzde 48.9'u, erkeklerin yüzde 43.9'u 120 puan üzerinde alabildi.
875 özürlü adaydan 714'ü sınavı kazandı ancak 120 puanın üzerine 330'u çıkabildi.
ÖSS'ye giren 6 bin 22 okul birincisinden 458'i 105 puan barajını aşamayarak elendi. Yalnızca 4 bin 664'ü 120 puan üzerinde
alarak dört yıllık fakülte tercihi yapma şansını elde etti.
***
Poyrazlar ailece başarılı
ÖSS Sayısal'da hem 189.621 ham puanla, hem de 229.621 yerleştirme puanıyla Türkiye birincisi olan Mert Poyraz'ın babası, annesi, ablası ve ağabeyi de başarılı bir eğitim dönemi geçirmiş. "Ders çalışmayı
abartmadım, bu sonucu da beklemiyordum. Sisteme dayanarak ve zorlanarak çalışmanın kötü olacağına inanıyorum" diyen Poyraz, gelecekle ilgili tercihini şimdiden belirlemek istemediğini söyledi.
İstanbul'da okumak istediğini belirten Mert'in ağabeyi Hakan'ın Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü'nü tamamlayıp ABD'de master yaptıktan sonra İstanbul'da göreve başlamış.
Abla Selen'in de ODTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdiğini ve ABD'de master yapmaya gideceğini anlatan İskenderun SSK Hastanesi'nde görevli baba Dr. Uğur Poyraz da, "Başarının genetik olduğuna inanıyorum" diye konuştu. Doktor olan Oya Poyraz, eşi Uğur'un da liseyi ve tıp fakültesini birincilikle bitirdiğini anlattı.
***
ÖSS yıldızları şimdi geleceği düşünüyor
Burak Eskici (Özel Fatih Fen Lisesi-Eşit Ağırlık birincisi): "Mutluluğumu ifade etmekte zorlanıyorum. Dereceye girmek sürpriz olmadı. Benim, ailemin ve öğretmenlerimin emekleri boşa çıkmadı. En çok bunun için seviniyorum. Birincilikle mezun oldum. Az çalıştım diyemem, sistemli ve çok çalıştım. Ancak sosyal hayatım da sürdü. Lise 2'de başlayan çalışma maratonu boyunca 15 günde bir sinemaya gittim, koyu Fenerbahçeliyim, ara sıra maçlara gittim.
Bilgisayar mühen-disiliğini düşünüyo-rum. Fatih Üniversitesi'nin altyapısını beğeniyorum ama henüz karar vermedim.
FEM Dershanesi'nde ÖSS'de ilk 10 ve 100'e giren arkadaşları Eskici omuzlarına alarak başarısını paylaştı.
Hüseyin Onay (İzmir Maltepe Askeri Lisesi-Sözel birincisi): "İzmir Maltepe Askeri Lisesi'ni 1995'te birincilikle bitirdikten sonra girdiğim Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde beş yıl okuyup üniversite sınavına hazırlandım. Amacımın genetik tıp alanında uzmanlaşmak. Sivil tıp fakültelerinin şartları askeri tıp fakültelerine göre daha iyi olduğu için Ege
Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumak istiyordum. Düzenli olarak çalıştım. Tıp eğitimi daha ağır olduğu için, sınava hazırlık çalışması bana ağır gelmedi.
İlk 100'e girmeyi bekliyordum
ama birincilik sürprizdi. Sözel'de başarılı olmak isteyenlere bol bol kitap okumalarını tavsiye ederim. GATA'da 'Yeni Ufuklar' adında bir dergi çıkardık. Sinemaya gitmekten ve fotoğraf çekmekten hoşlanırım."
Onay'ın Türkiye Elektrik Kurumu'ndan emekli babası Muzaffer Onay ile ev kadını annesi Elmas Onay çok gururlu.
Semiha Topal (Ordu Anadolu Lisesi-Yabancı Dil'de 144.402 yerleştirme puanıyla Türkiye birincisi): "Başarılı olacağımı biliyordum, ama dereceye gireceğimi tahmin etmemiştim. Sınav için özel bir çalışma yapmadım, çünkü daha önceden birikimim vardı. Sadece bilgilerimi tekrar için özel bir dershaneye devam ettim. Hedefim, Boğaziçi veya Bilkent'in tercümanlık bölümleri."
Tedaş Ordu Müessese Müdürlüğü'nde işçi olarak çalışan baba, henüz kızının başarısından haberdar değil.
Sebla Küçük (Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi-Yabancı Dil' de Türkiye birincisi):
"Günde beş saat çalıştım, ilk üçe gireceğimi tahmin ediyordum. Tercihimi Boğaziçi Mütercim Tercümanlık Bölümü'ne yaptım. Yaklaşık altı ay önce vefat eden babam Hasan Küçük'ü şimdi daha çok özlüyorum. Babamın en büyük ideali, üniversiteyi kazanmamdı. Artık ona layık olmak için daha çok çalışacağım."
Sebla'nın sınava hazırlandığı dershanenin müdürü Hüseyin Yavuz da, "Ben, Sebla'nın babasının da öğretmeniydim. Sebla, babası ölünce dershanemizin kontenjanından okudu. Başarılı bir öğrencimizdi. Sonuç bizim için sürpriz olmadı" dedi.
Bilkent'i istiyor
Hakan Yılmaz (Sözel'de 171.441 ham puanla ve 211.441 yerleştirme puanıyla Türkiye ikincisi): "Başarımı, sistemli çalışmaya ve rehber öğretmenlerinin düzenli yönlendirmesine borçluyum. Bilkent Üniversitesi'ni istiyorum. Tercihim, bilgisayar veya elektronik mühendisliği. Master eğitimimi yurtdışında yapmayı düşünüyorum. Ama eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye'de çalışmak istiyorum. Babam inşaat işçisi, annem ise çalışmıyor. Üç kardeşten en küçüğüyüm. Ablam halen üniversitede eğitimini sürdürüyor."
Hakan Yılmaz'ın ÖSS'ye hazırlandığı dershane tarafından daha sonra açıklanacak 6 bin dolarlık bir hediyeyle ödüllendirileceği belirtildi.