Şampiyon bereketi

Şampiyonlar Ligi Kupası maçı için İstanbul'a gelecek Milan ve Liverpool taraftarlarından 'Maçtan sonra bir de İstanbul'u gezelim' diye düşünenler, Sapanca, Kilyos, Şile, Silivri, İzmit ve Yalova'daki otellere yönlendirildi.

İSTANBUL - Şampiyonlar Ligi Kupası maçı için İstanbul'a gelecek Milan ve Liverpool taraftarlarından 'Maçtan sonra bir de İstanbul'u gezelim' diye düşünenler, Sapanca, Kilyos, Şile, Silivri, İzmit ve Yalova'daki otellere yönlendirildi. Kısa süreli gelenlerse havaalanı çevresi ve şehirdeki otellerde kalacak.
Maçın oynanacağı 25 Mayıs gecesi için doluluk oranı yüzde 100'e ulaşan otellerden Çırağan Sarayı Otel Kempinski, talebe cevap verebilmek için çareyi otelin kıyısında demir atacak bir tekne kiralamakta buldu! Maç gecesi teknede konaklamak isteyenlerin, 13 bin dolarlık bir paket programla 3 gece için 2 süit kiralaması gerek. Pakete göre, maç gecesi dışında tercihe göre belirlenecek iki gece oteldeki suitlerde konaklanacak. sekiz konuğa ev sahipliği yapacak ilk tekne için sözleşme imzalandığını söyleyen otel yetkilisi, yoğun talebin devamı halinde tekne sayısının artırılabileceğini söyledi. Çırağan'ın standart odalarında konaklama fiyatı 480 dolar-1185 dolar arasında, süitte konaklamanın fiyatı 1275 dolar ile 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.
Fiyatlar katlandı
Bu arada Sultanahmet'te gecelemesi 60 avro olan otellerde fiyatlar maç öncesi 150 avroyo kadar çıktı. Liverpool futbol takımı Ataköy Crowne Plaza'da, Milan ise Yeşilyurt'taki Polat Otel'de kalacak. Her iki otelde de doluluk oranı yüzde 100. Maça günübirlik olarak gelecek İngiliz taraftarlar Sabiha Gökçen Havalimanı'na inecek ve oradan otobüslerle stadyuma getirilecek.
Berlusconi de geliyor
Hyatt Regency Otel de sponsor davetlilerine ev sahipliği yapacak. Doluluk oranı yüzde 100 olan otelde, Ford, Sony, Mastercard gibi şirketlerin davetlileri kalacak. Sponsorlardan Ford'un tüm Avrupa üst düzey yönetimi ve Amstel birasını bünyesinde barındıran Heineken'in İcra komitesi Üyesi Jean Francois van Boxmeer de maç için İstanbul'a gelecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine 'Tesbihimi alıp geliyorum' diyen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de maç günü İstanbul'da olacak. Berlusconi, Milan'ın eski başkanı. Türk Telekom ihalesiyle ilgilenen Telecom Italia'nın CEO'su Marco Provera'nın da final maçı için İstanbul'a geleceği öğrenildi. Provera, Çırağan'da kalacak.
Kentte 90 bin yatak
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer'in verdiği bilgiye göre İstanbul'da turizm belgeli 60 bin, belediye belgeli 30 bin yatak bulunuyor. Beş yıldızlı otel kapasitesi 20 bin. Türkiye'de halen Turizm Bakanlığı belgeli 480 bin, belediye belgeli 300 bin yatak var.
(Radikal, aa)