Şampiyonlar böyle yaptı

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) yaklaştıkça, 'kader belirleyecek sınav' tanımlaması daha sık duyuluyor; bu, sınava girecek olan 2 milyon öğrencinin kaygısını daha da artırıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) yaklaştıkça, 'kader belirleyecek sınav' tanımlaması daha sık duyuluyor; bu, sınava girecek olan 2 milyon öğrencinin kaygısını daha da artırıyor. Sınav diyetlerinden, sınav öncesi ve anında neler yapılması gerektiğine kadar birçok uzman görüş bildiriyor.
'Yapılması gerekenler' listesi uzadıkça, öğrencilerin heyecanı artıyor.
Oysa 2003 yılında yapılan ÖSS'nin ikinci ve üçüncüleri, ne diyete uygun iki tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu yemiş ne uyku düzenini değiştirmiş!
Şimdi Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan Hatice, Ögem ve Serhan, önerilenlerden çok kendi ders programına göre hareket etmiş. Üç öğrenci, 180 sorudan sadece üçünü yanlış cevaplamış. Peki Türkiye çapında derece yapan bu öğrenciler, sınava bir hafta kala neler yaptı?
'Kolay test çözdüm'
Geçen yıl eşit ağırlık puanla Türkiye ikincisi, sözel puanıyla da üçüncü olan Aydın Fen Lisesi mezunu Hatice Ümran Evren, şimdi Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde okuyor. Sınava bir hafta kala farklı bir stres yaşamadığını söyleyen Evren o dönemi şöyle anlattı:
"Sadece iki gün kala stresim biraz arttı. Ancak sınav günü o stresi de attım. Son bir hafta test çözerek tekrar yaptım. Ders çalışmayı azalttım, ama bırakmadım. Ara verdikten sonra karşıma birden sorular çıksın istemedim. ÖSS'den bir gün önce, basit bir matematik testi çözdüm. Zor olmayan testler çözdüm ki, hem moralim bozulmasın hem pratik yapayım."
Hobilere devam
Evren sınava hazırlanırken hobilerini ihmal etmediğini vurguluyor: "Sadece ders çalışmak, 17- 18 yaşındaki birini hayattan koparır. Önemli bir sınav ama, hayatınızı alıp tamamıyla başka bir yere götürecek bir sınav değil. Geçen sene kafamın bir köşesinde bu düşünceler vardı ama, insan ister istemez stres yapıyor. Hayatıma devam ettim, hiçbir şeyimi değiştirmedim. Yediklerim içtiklerim değişmedi. Ailem benden daha stresliydi. Derece yapmayı beklemiyordum. Herkesin ne kadar avantajı varsa, benim de o kadar vardı. O anki psikolojiniz, soğukkanlılığınız önemli. Derece yapmak, çok bildiğinizi, üstün olduğunuzu göstermez. Hayatın en önemli noktası ÖSS değil. Başka yerlerde birçok şey bekliyor insanı. Bu kadar üzülmeye, stres yapmaya gerek yok. Tüm bunları düşününce, zaten bir adım önde oluyorsunuz."
'Tavsiyeleri dinlemedim'
Halil Serhan Mercan ise sayısal puanda Türkiye ikincisi. O da Boğaziçi Üniversitesi'nde. Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören Mercan, sınava hazırlandığı bir yıl boyunca ve sınavdan bir hafta öncesinde sadece kendini dinlemiş. "Çalışma tempomda ne denilen gibi azaltma ne de artırma yaptım" diyen Mercan ise şunları söylüyor:
"Sınava bir hafta kala aynı tempoda devam ettim. Her gün en az bir tane deneme sınavı çözdüm. Herkesin kendisine göre bir plan yapması gerek.
İnsan içindeki savaşı yenmeli ki, dış etkenleri unutabilsin. Öğrenci, kâğıt, kalem ve kendisi arasındaki üçgeni kurmayı öğrenmeli. Kazanamama ihtimalini hiç göz önünde bulundurmadım. Sınavdan sonra kötü bir şey olursa, ona göre derhal bir plan oluşturma fikrini kafamda bulundurdum. Ders çalışmadığım vakti ÖSS muhabbetlerine harcamak istemedim. Film izledim, arkadaşlarımla manzaralı bir yere gidip sohbet ettim. Televizyonu açıp ÖSS ile ilgili tavsiyeleri dinlemedim."
Sınav kötü başlamıştı...
Eşit ağırlıklı puan ve sözel puanda Hatice Ümran Evren ile aynı dereceyi paylaşan Ögem Boymul da aynı üniversitede... Boymul Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde okuyor. Boymul da sınava hazırlanırken hayat ritmini hiç değiştirmediğinden söz ediyor.
Adaylara sınava kötü başlamaları halinde paniğe kapılmamalarını öneren Boymul, "Benim de sınavım kötü başlamıştı ama bu duruma bakarak moralimi bozmadım. Etrafımdaki insanlardan da hiç etkilenmedim. Başkasının beni stres altına sokmasına izin vermedim. Sınava gireceklere son birkaç gün çalışmayın derler. Ben yatmadan önce biyoloji çalıştım faydasını da gördüm" dedi.