Şampiyonu küstürdüler

Norveç'teki Halter Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'na 'Yurtdışına kaçacak' iddiasıyla götürülmeyen halterci, 16 yaşındaki Ebru Ay, sporu bıraktı.
Haber: YALÇIN İRES / Arşivi

KONYA - Norveç'teki Halter Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'na 'Yurtdışına kaçacak' iddiasıyla götürülmeyen halterci, 16 yaşındaki Ebru Ay, sporu bıraktı. Ay, babası tarafından zorla evlendirilmek istendiğini söyledi.
Milli sporcunun anne ve babası o henüz bir yaşındayken ayrıldı. Cami önünde bulunup Konya Çocuk Esirgeme Kurumu'a teslim edilen Ebru Ay, 15 yıl burada barındı. Yurtta kalırken Konya Emniyetspor'da haltere başladı. Yıldızlar kategorisinde birçok kez Türkiye Şampiyonu olan genç sporcu, 26 Temmuz-4 Ağustos arasında Norveç'te yapılacak Halter Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'na hazırlık için, 6 Temmuz'da Ankara'daki Milli Takım Kampı'na çağrıldı.
Ancak, iddiaya göre milli takım antrenörü Hasan Ali Şen, kendi takımındaki aynı kiloda bulunan iki sporcuyu şampiyonaya götürmek için Ay'ı 15 Temmuz'da kamptan gönderdi. Türkiye Halter Milli Takım Antrönürü Hasan Ali Şen, milli halterci Ay'ın İsveç'te bulunan amcasının yanına kaçacağı şüphesiyle Halter Federasyonu Teknik Komitesi'nin aldığı kararla geri gönderildiğini söyledi.
'Babam beni zorla evlendirmek istiyor'
Kamptan gönderildikten sonra sporu bırakarak yurttan ayrılan Ebru Ay, Karaman'da yaşayan babası 55 yaşındaki Ömer Ay'ın yanına yerleşti. Yaşadığı
olaylar karşısında çok üzüldüğünü anlatan genç sporcu, "Bu kadar başarıyı meğer boşuna kazanmışım. Gidecek olsam, turist olarak da gider kalırdım. Sporu bıraktım ve babamın yanına geldim. O da beni zorla evlendirmeye çalışıyor" diyerek gözyaşı döktü.