@ismailsaymaz

Samsun Savcılığı: IŞİD'e karşı savaşırken ölen genci anmak, suç değil

Samsun Savcılığı: IŞİD'e karşı savaşırken ölen genci anmak, suç değil
Samsun Savcılığı: IŞİD'e karşı savaşırken ölen genci anmak, suç değil
Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Bedrettin Akdeniz'i anmak için Samsun'da basın açıklaması yapan dört gence "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Suriye ’de IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Bedrettin Akdeniz’i anmak için Samsun’da basın açıklaması yapan dört gence “YPG terör örgütü propagandası” ile “suçu ve suçluyu övmek”ten açılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Kararda, “suçu ve suçluyu övme”nin oluşması için kamu düzeni açısından açık ve yakın tehlikenin oluşması gerektiği belirtilerek, “Sadece basın açıklaması ve sloganlarla eylem yapıldığı, herhangi bir gruba ve kimseye karşı tahrik, teşvik ve saldırı olmadığı” vurgulandı.

Suriye’nin Mebruka bölgesinde IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Bedrettin Akdeniz’in ölümünden bir gün sonra, 25 Mayıs’ta Samsun’da Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyeleri ve Türkiye Gerçeği Dergisi okurları ortak bir açıklama yaptı. Elif Gevez’in okuduğu basın açıklamasında, "Bedrettin Akdeniz, AKP 'nin besleği IŞID çetelerine karşı insanlık savaşında ölümsüzleşti" denildi. Eylemden bir hafta sonra Gevez hakkında “YPG/YPJ terör örgütü propagandası” suçundan, açıklamaya katılan Mert Deniz Özkaya ile yaşları 18’den küçük olan A.K.Y. ve M.B.K. hakkında ise “suçu ve suçluyu övmek” suçundan soruşturma başlatıldı.

Elif Gevez, ifadesinde, hayatını kaybeden Bedrettin Akdeniz’in SDP üyesi olduğunu ve partilerinin aldığı merkezi karar uyarınca bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi. Şüphelilerden Özkaya da açıklama sırasında, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Bedrettin Akdeniz ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma” ve “Özgürlük gücümüz, zafer son sözümüz”  şeklindeki sloganları attırdığı için suçlandı. Sorguda Özkaya’ya “YPG/YPJ terör örgütü hakkında bildiklerinizi açıklayınız” diye soruldu. Özkaya da, “Benim YPG hakkında bilgim yoktur. SDP üyesiyim” dedi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, “suçu ve suçluyu övme” suçunun oluşması için kamu düzeni açısından açık ve yakın tehlikenin oluşması gerektiği belirtilerek, “Olayımızda sadece basın açıklaması ve sloganlarla eylem yapıldığı, herhangi bir gruba ve kimseye karşı tahrik, teşvik ve saldırı olmadığı, dolayısıyla suçun unsuru olan açık ve yakın tehlikenin gerçekleşmediği” belirtildi. “Örgüt propagandası” yönünden de delil bulunmadığı belirtildi.