Samsun Valisi Demir: Basına kısıtlama doğru

Samsun Valisi Mustafa Demir, 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi gerekirken ertelenen yeni Türk Ceza Yasası'nda...

SAMSUN - Samsun Valisi Mustafa Demir, 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi gerekirken ertelenen yeni Türk Ceza Yasası'nda basına getirilen kısıtlamaları savunarak, gazetelerdeki bazı haberlere itibar edilmemesini istedi.
Polis teşkilatının 160'ıncı kuruluş yıldönümü törenleri dün Cumhuriyet Caddesin'de yapıldı. Törende konuşan Vali Demir, İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nin gıyapta kesilen trafik cezasını iptal etmesi kararının, bazı vatandaşlar tarafından yanlış anlaşıldığını öne sürerek, bunun yasada yazılı ve suç olduğunu söyledi. Demir gazetecilere yönelik olarak şöyle konuştu: "Bir kişinin böyle bir karar vermesi, bu kanunu değiştirmez. Henüz bu karar kesinleşmiş bir karar değildir. Bu nedenle gazetelerin bu tür haberlerine itibar etmeyiniz.
Yeni yasadaki kısıtlamaları övdü
Lütfen gazeteciler de yasaları öğrenip öyle haber yazsınlar. Yeni Ceza Yasası'nda bu tür yalan haberlere ve tahrik edici suç olan unsunları yazdıkları zaman cezalandırılmalarına şiddetle karşı çıktılar. Niye? Nerede suç varsa ceza vardır, müeyyide vardır. Kimseye hakaret edemeyeceksin, kimsenin aleyhine de yalan haber yazamayacaksın, yazarken müeyyidesi vardır. Sonucuna da katlanacaksın arkadaş. Bu, bütün ülkelerde böyledir.
Sadece Türkiye'de değil. Sen git Batı ülkesine, bir kişi, aleyhine, onu tahrik edici, onun kişisel haklarını zedeleyeci haber yaz da müeyyidesini gör. Türkiye de bir Batı ülkesi, Avrupa ülkesi olacaktır."