Samsun: Varan iki!

Başbakan Erdoğan'ın Samsun'da 'Gaz verme törenine hoş geldiniz' panosuyla yan yana görüntülenmesinin ardından, dün de bir polis, 'Hedefi buradan vurunuz' yazılı dershane ilanıyla yan yana ilginç bir manzara oluşturdu. Erdoğan ise mitingde CHP lideri Baykal'a yüklendi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

SAMSUN - 'Türk kimliği' yerine 'Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı' 'üstkimliği' kavramını gündeme getiren Başbakan Tayyip Erdoğan, bu kavramın ne anlama geldiğini açıklarken ABD'deki zencilerin durumunu örnek gösterdi. Erdoğan CHP'ye yönelik sert eleştirilerini de sürdürdü.
Erdoğan, partisinin Samsun il örgütünün düzenlediği Büyük Samsun Mitingi'nde şöyle konuştu:
Baykal dersini alsın: Şemdinli'deki konuşmamdan bazıları rahatsız oldu. Arlanmadan, sıkılmadan benim 'Türk milleti' ifadesini kullanmadığımı bundan çekindiğimi söylüyor sayın Baykal. Benim grupta yaptığım tüm konuşmalar kayıtlıdır. Bana Türk milleti demenin dersini vermeden önce kendisi dersini alsın. Arkadaşlar araştırdılar CHP'nin internet sitesinde hiç 'Türk milleti' ifadesi geçmiyor. Orada 'Kürt sorunu' meselesi, üst-alt kimlik meseleleri benim söylediğim anlamlarda var. Benim söylediğim her şeyi onlar da söylüyor. Daha önce diğer liderler de ifade etti. Tayyip Erdoğan söyleyince niye rahatsız oluyorsunuz?
Programımızda var: Biz partiyi kurarken bunlara yer verdik. Parti programımızda var. Bunlar bu gerçekleri göremiyor, anlayamıyorlar. Parti kurulurken bunların hepsi onaydan geçer parti öyle kurulur. Baykal'ın bir ifadesi daha var. Şecahat arzederken sirkatin söylüyor. Ne diyor 'Laz, Çerkez, Kürt,
Abaza, Türk... Buradaki Türklük etnik kimliktir' diyor. Dünyada Türk ırkı yok mu? Etnik kimlik olarak Türk yok mu? Var. Ama Anayasa'da ifade edilen vatandaşlık tanımı içerisindeki yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türk olduğu ifadesi anayasal anlamda bir tanımdır. Bunun öğrenilmesi lazım. Anayasacıların da ortak paydası budur.
Zenci örneği: 'Bu ülkede etnik unsurlar birçok yönden birbirleriyle bağlıdır' diyoruz. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak, Abaza bunlar altkimliktir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üstkimliğimizdir. ABD'de de zenciler, beyazlar var. ABD vatandaşlığı üstkimlik kabul edilmiş. Çok farklı etnik kimlikler de var. Uluslararası yarışmalarda zenci birinci olursa bayrağı sırtına alır, kürsüye çıkar, gözlerindeki yaşları görürsünüz. İşte mesele budur.


    http://www.radikal.com.tr/7643527643520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.